Hur går det med skörden??

Startat av byggarebobbit, 27 Maj-09 kl 21:09

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

byggarebobbit

  Hej jag undrar hur det går i era land, pallkragar o växthus såhär inpå försommarn (tja här är det kallt, blåsigt o regnigt....) Vore kul o höra
Rosa torp med liten gård stor hund många katter fem blommehöns med tupp o två parakiter massa grodor snart hästar kanske grisar växthus land blommor massa bakom än mer framåt. tror igen, som faan

färnevik

Här växer det som fanders och spenaten är på väg i blom (vilket visserligen är trist att det gått så fort, men spenat har jag kunnat skörda i flera veckor nu och det har ju varit trevligt!) Allt annat tar sig också bra men är inte dax att skörda på länge.
"helst skulle varje människa ha en egen liten höna. en höna som tar tillvara på mat som blivit över, som ger ett ägg om dagen och gödsel till en blomsterrabatt..."

http://storaaleberg.blogspot.com

mistel

Primörerna i växthuset är i stort sett färdigskördade men jag har lite asiatisk kål, daikon, smörgåskrasse och sallat kvar att skörda. Utanför växthuset har grödorna ju i stort sett bara tittat upp.

Erik Röde

Potatisen och humlen verkar ta sig bra, årets projekt (julsenap) växer starkt sedan länge. Annars så skördar vi sparris, rädisor och ruccola. Tobak, bönor ,zuccini och tomat, står och väntar i kallbänken. Jordgubbarna har börjat blomma. Dillen verkar komma, men morötterna är tveksamt.

rosita51

Här har skördats 4 gurkor, 1 paprika, Malabarspenat och 2 små tomater i växthuset och sallat, persilja, sparris, rädisor, gräslök och en och annan vitlök i köksträdgården. Basilika som växer inomhus i fönstret, har vi också skördat i 4 omgångar.

Jordgubbarna har stora bär som bara väntar på att mogna innan skörd. I morgon plockar vi första fänkålen och kanske kålrabbi.
MVH Rosita zon 1


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

675 Gäster, 1 användare
Högnemobon