Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Vattenslinga i öppna spisen  (läst 2459 gånger)

kuppjerkarn

  • Inlägg: 6
Vattenslinga i öppna spisen
« skrivet: 25 feb-07 kl 13:22 »
Går och funderar här i Dalastugan om man inte skulle kunna dra in ett rör i öppna spisen för att värma upp vatten. Spisen är plåtklädd invändigt, tidig braskamin, samt har luckor.
Funderar på om man inte skulle kunna ställa en acc tank i skrubben bakom för att värma vatten.
Spisen har även tilluftmatning underifrån.
Bör man dra röret under veden eller skall man dra röret över eldhärden? Tänkte att man kröker röret ungefär som en handdukstork.
Vet inte om jag är ute och mentalt cyklar eller om det skulle funka. Jag gillar att elda inne och spisen finns ju redan.

Ha de´ alla goa gubbar & gummor i stugorna.

 

eka

  • Inlägg: 1616
    • Värmland
Re:Vattenslinga i öppna spisen
« Svar #1 skrivet: 25 feb-07 kl 21:57 »
Gjorde ett försök för att värma min badtunna snabbare genom att rulla ner en ansenlig mängd kopparrör i kamminen. Misslyckat.  :( Fast lågorna slickade hela konstruktionen.
Lösning måste bli ett system med flänsar där ytan är så stor som möjligt.
Alla söker Nyckeln till lycka, men det kanske inte är låst!


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

650 gäster, 3 användare (2 dolda)
Nataks

* Forum

* Om tidningen Åter



- Tycker det verkar vara en mycket innehållsrik tidskrift. Användbara tips och råd för den nyfikne och för de som vill utveckla sitt bruk med hand och hjärta. Tack!!
/Märit Newberg

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser