Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Sätta på ny låda  (läst 971 gånger)

Falin

  • Inlägg: 1794
    • -
Sätta på ny låda
« skrivet: 05 jun-09 kl 21:55 »
Jag har lite hastigt blivit med två Hörekupor inklusive bin, sådär innan jag hunnit gå bikursen...  :-[ I morgon behöver jag sätta dit en ny låda (på de 2 befintliga), och undrar nu om jag ska fylla dem med ramar helt från början? Eller sätta dit några i taget?

Jag har spärrgaller till en frigolitkupa som jag inte använder, om de passar, ska jag använda dem?

Daniel Pettersson

  • Inlägg: 345
  • Göteborg
SV: Sätta på ny låda
« Svar #1 skrivet: 05 jun-09 kl 22:28 »
fylla lådan med ramar från början bör du annars kommer bina bygga sina egna kreationer brevid ramarna, spärrgaller saken kan jag inte svara på men jag är säker på att någon annan kunnig kan ge svar :)
Google wave "daniel.petterssonswe@googlewave.com" wave on me

Falin

  • Inlägg: 1794
    • -
SV: Sätta på ny låda
« Svar #2 skrivet: 05 jun-09 kl 22:29 »
Egna kreationer vill vi inte ha!  ;D Då ska jag tråda några ramar till ikväll, jag har färdigt till en låda, men inte två.

 

wictor

  • Inlägg: 763
SV: Sätta på ny låda
« Svar #3 skrivet: 05 jun-09 kl 23:21 »
Tråda upp ramar tlll skattlådorna, sätt i mellanväggar, de behöver definitivt mer plats nu.

Sen kan det ju vara så att de inte gärna vill gå upp i skattlådan genom spärrgallret bara si så där, så gör dem en tjänst och lyft upp en ram eller två med bin och yngel. De ramarna ersätter du givetvis därnere med ramar, mellanväggar är helt OK.

En full låda däruppe sen med honung är ju minst 20 kilo. Lycka till...


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

540 gäster, 4 användare (1 dolda)
Fiat, ärt, Ros-Marie Karlsson

* Forum

* Om tidningen Åter



- Fantastisk!
/Emma

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser