Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Bok sökes: Tillvaratagning förr  (läst 1263 gånger)

Dakrish

  • Inlägg: 101
    • Skåne
Bok sökes: Tillvaratagning förr
« skrivet: 06 mar-11 kl 17:47 »
Hejhej!

Jag letar efter en bok som jag minns att någon nämnt här inne någon gång. Den handlar om tillvaratagning av spannmål, kött, frukt, samt mejeriprodukter utan moderna redskap. Dvs. utan kyl och frys. Boken är skriven av en större auktoritet på området och jag har för mig att det är en man.

Vet någon vilken bok det är? Eller har tips om flertalet böcker i ämnet?
Mvh
- S
Student, sambo och stadsbo, med drömmar om självhushåll i lerhus. Äger tre fluffiga, jamande hårbollar, som är förvillande söta små otyg.

 

Skrutt

  • Inlägg: 388
  • ..one is only poor only if they choose to be..
    • -
SV: Bok sökes: Tillvaratagning förr
« Svar #1 skrivet: 18 mar-11 kl 14:09 »
Kanske någon bok av John Seymour du tänker på??


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

608 gäster, 3 användare
KajsaAnka, LimJans, Carolina

* Forum

* Om tidningen Åter



- Mycket intressanta uppslag! Blev väldigt sugen på att skaffa höns. Efter större delen av renoveringarna på huset är klara så ska jag bannemig också skaffa mig några höns!
/Dennis Bengtsson

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser