Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Påfåglarna äter kattmat  (läst 1710 gånger)

Tuve

  • Inlägg: 785
    • Skåne
Påfåglarna äter kattmat
« skrivet: 22 okt-08 kl 19:39 »
Mina påfåglar har kommit på var vi matarstallkatterna. Och eftersom katterna har stor respekt för påfåglarna blir de bortjagade från sin mat!
Frågan är bara - kan det vara mindre bra för påfåglarna? Jag brukar köpa torrfoder som innehåller fisk hellre än som innehåller kyckling, och skulle tycka det var väldigt osunt om hönsen åt kyckling, men jag vet inte vag jag tänker om påfåglar som äter nåt som kanske delvis innehåller kyckling (det står ju inte allt på).
Men bortsett från etiska aspekter - kan det vara dåligt för dem? Jag kan ju sätta i system att mata katterna när det blivit mörkt, i så fall.

 

Sabelpoot

  • Inlägg: 182
    • Västergötland
    • Sabelpoot.se
SV: Påfåglarna äter kattmat
« Svar #1 skrivet: 24 okt-08 kl 13:06 »
Nej, det är ingen fara alls. Det finns många påfågeluppfödare som ger både katt- och hundmat till sina djur men då som godis och inte som basföda.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

536 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Tycker det verkar vara en mycket innehållsrik tidskrift. Användbara tips och råd för den nyfikne och för de som vill utveckla sitt bruk med hand och hjärta. Tack!!
/Märit Newberg

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser