Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Övervintring av svaga samhällen?  (läst 2818 gånger)

Bonze

  • Inlägg: 70
  • Norra Halland
    • Halland
Övervintring av svaga samhällen?
« skrivet: 03 aug-08 kl 11:33 »
Hej!
Jag har 2 små samhällen som jag funderar på att slå ihop till 1 starkt, men innan jag gör det vill jag fundera lite över om det inte går att övervintra 2 svaga tillsammans, det är mina enda och första samhällen och det skulle vara roligare att starta våren med 2 samhällen  :D istället för 1  :(, risken är iofs att det blir 0  :o

Om jag sätter en vägg mitt i min 10-ramars låda och invintrar ett samhälle på varje sida om denna (på helt nytt vax) och sedan ställer jag denna låda på en tom 1/2 höjds låda, för att dom skall få lite extra luft under sig:
  • Hur viktigt är det att oxå 1/2 höjds lådan har en mellanvägg? Och att dom har olika ingångar?
    Kort sagt: Hur viktigt är det att dom har helt skilda kupor över vintern?
  • Hur litet kan ett samhälle vara för att invintras?
    Vad är ett "starkt" samhälle?

Tack på förhand!
/Magnus
« Senast ändrad: 03 aug-08 kl 20:36 av Bonze »

ersam

  • Inlägg: 2875
    • -
SV: Övervintring av svaga samhällen?
« Svar #1 skrivet: 03 aug-08 kl 21:43 »
Om jag sätter en vägg mitt i min 10-ramars låda och invintrar ett samhälle på varje sida om denna (på helt nytt vax) och sedan ställer jag denna låda på en tom 1/2 höjds låda, för att dom skall få lite extra luft under sig:
Hur viktigt är det att oxå 1/2 höjds lådan har en mellanvägg? Och att dom har olika ingångar?
Kort sagt: Hur viktigt är det att dom har helt skilda kupor över vintern?

Att de är helt skilda från varandra är ju väsentligt - annars kryper de ju omkring och tror att de är ett samhälle. Då har du ju fixat sammanslagningen iallafall av sig självt - troligen kommer bara en drottning att överleva.  :)

Vad jag skulle gjort (som aldrig haft bin över vintern) är att slå ihop dom. Hade jag haft flera samhällen hade jag kanske låtit dom gå över vintern med mellanvägg. Och då satsat på bra ventilerad botten så jag kunde undvika tomlåda under - låter osäkert i detta fall.

Tror du verkligen det är för sent att få dom att växa till - kör på med stödfodring - 3 dl om dagen stod i nån annan tråd. Sommaren är inte slut ännu.

Någon mer erfaren kanske kan dela med sig av andra tankar?
ES

Suresh

  • Inlägg: 14101
    • -
SV: Övervintring av svaga samhällen?
« Svar #2 skrivet: 04 aug-08 kl 13:28 »
JAG har läst någonstans att ett sätt att övervintra svaga avläggare på är att låta dem gå på 5 ramar var med en tät mellanvägg i en 10-ramarslåda.

Då hjälper de varandra att hålla värmen. Kruxet är väl att se till att de får tillräckligt med foder i varje halvlåda.


wictor

  • Inlägg: 763
SV: Övervintring av svaga samhällen?
« Svar #3 skrivet: 04 aug-08 kl 16:56 »
Det går jättebra att övervintra två små samhällen tillsammans.

MEN det måste vara vägg emellan, och denna vägg måste gå ända ner till botten så ej bina kan krypa emellan...

Och så måste det ju vara en botten med två separata fluster, annars blir det felflygning om inte tidigare så i vart fall vid rensningsflygningen.

Å andra sidan är det ju väldigt enkelt att spika ihop en botten av en plyfa-skiva, förse med lite lister så att vardera samhället får flygriktning åt varsitt håll. Borra ett hål i botten på var halva med en dos-fräs (en sådan som man borrar hål för el-dosor i innerväggar när man bygger hus), förse med bitätt nät så är ventilationen ordnad nedåt också. Enkelt!

Två svaga samhällen kan mycket lätt bli NOLL
Två svaga samhällen som hjälper varandra kan mycket lätt bli två övervintrade också, och det är ju bättre...

Bonze

  • Inlägg: 70
  • Norra Halland
    • Halland
SV: Övervintring av svaga samhällen?
« Svar #4 skrivet: 04 aug-08 kl 17:52 »
Tack för era svar, jag skall verkligen försöka invintra 2 samhällen, om dom nu inte blir tillräckligt starka förstås  :o
Jag fodrar både med socker och med lite sojamjöl vid extremt dåligt drag.

Jag tänkte invintra på frächt vax och jag bor i Halland, när tror ni att jag bör flytta övet samhällena till nya kakor, läste i någon annan tråd något om 4 veckor före vinterfodring, stämmer det. Och när bör jag isåfall börja vinterfodra?

Tack så jättemycket för bra info som jag har svårt att hitta i böcker  :D

/Magnus

wictor

  • Inlägg: 763
SV: Övervintring av svaga samhällen?
« Svar #5 skrivet: 04 aug-08 kl 23:30 »
nja, ett svagt samhälle är det nog bättre att behålla på sina yngelramar, de behöver säkerligen även det sista ynglet.

MEN kom då ihåg att göra en ordentlig varroa-behandling vilket i ditt fall betyder Apistan-remsor, minst en per samhälle, gärna två, och tiden ut enligt anvisningen på förpackningen.

De sista varroakvalstren finns i det sista ynglet, och bör således dödas. Apistan dödar Varroa.

Gör så här:
Fodra några veckor till, varje samhälle.
Vänta till en bit in i september, och under tiden gör du i ordning en låda med mellanvägg och en specialbotten.
Då öppnar du, lyfter över alla ramar med yngel (bör väl vara en par/tre) samt fyller upp med mellanväggar ytterst. Ta ett samhälle första dagen. Ställ den gamla lådan framför, alternativt sopa av alla bina så får de krypa hem till mamma.
Nästa dag gör du likadant med det andra svaga samhället.
Små flusteröppningar, en centimeter räcker och är kanske för stor?
Att dela upp flytten över två dagar medför mindre flygning och förhoppningsvis mindre slagsmål.

Nu har du en kupa med två samhällen, som kommer att bilda klot mot mittenväggen (som du gjort av plyfa eller masonit)

Fodra dem nu ordentligt. De bör nog ha en 12-15 kilo per halva, alltså ett antal ballonger per samhälle. Det kan bli lite trångt med ballongerna så det går ju att fodra dem "varannan" gång...

Du kan ju möjligen kontrollera sedan i slutet av oktober - början av november när du tar bort Apistan-remsorna. Finns det då fortfarande lite yngel i nån ram så ta bort den, för ihop ramarna och sätt en foderram ytterst. Då har du näst intill utrotat kvalstret (inte riktigt, bara 99%, för att utrota kvalster finns det vassare preparat).

Lycka till!

Bonze

  • Inlägg: 70
  • Norra Halland
    • Halland
SV: Övervintring av svaga samhällen?
« Svar #6 skrivet: 08 aug-08 kl 21:06 »
Nu har jag snickrat ihop en ny botten och en mellanvägg till min övervintringskupa. Varje samhälle kommer att få övervintra på 5 Dadant ramar, jag har en mellanvägg som går mellan ramarna och genom den tomma skattlådan under Dadantlådan. Varje samhälle får oxå en egen utgång (en gul och en blå, samma färg dom har på sina fluster idag, men mycket mindre...). Jag lyckades oxå få till 2 st foderbalonger, en för varje samhälle.
Botten med utgångar åt varje håll är en skiva som jag lägger på mellan en standardbotten och mina lådor, jag slipper förändra de lådor och bottnar jag redan har  :D
Vi får se om det funkar    ???
Tack för hjälpen  :)

/Magnus

 

 

Bonze

  • Inlägg: 70
  • Norra Halland
    • Halland
SV: Övervintring av svaga samhällen?
« Svar #7 skrivet: 04 okt-08 kl 14:12 »
Hej!
Tänkte bara rapportera hur det går:
  • Jag har flyttat över bägge samhällena till vardera 5 ramar Dadant i samma kupa på helt nytt vax.(5 ramar dadant motsvarar väl ca 8 ramar LN. Bina satt kanske lite glest, vi får se om det går...)(...men jag vet igentligen inte vad "för glest" är...
  • Den 18 september började jag vinterfodra, dom fick ungefär 4 balonger var, sen tog jag en veckas paus(var bortrest...)
  • Idag har jag börjat fodra igen, målet är minst 15kg/samhälle

/Magnus


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

524 gäster, 4 användare (1 dolda)
-kaja-, Audrey Jasmine, Hantverkaren

* Forum

* Om tidningen Åter



- Otroligt mycket läsvärda artiklar. Jag väntar alltid med spänning på nästa nummer, en otroligt bra tidning!
/ Pia Elldalen

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser