Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  äta svenskt  (läst 2125 gånger)

petri

  • Inlägg: 8
äta svenskt
« skrivet: 07 feb-09 kl 18:03 »
jag går och grunnar på om jag ska prova på att endast äta svenskproducerat ett tag. Har kommit fram till att det går, men vissa saker blir svåra att vara utan: Kaffe, vissa kryddor, bönor och linser. är det någon här som har provat på/lever så? Älskar rotsaker och även om jag mestadels äter vegetariskt så brukar jag äta ekologiskt kött. Vad gäller nutrition så har jag läst näringslära och det kan bli ett problem på lång sikt om man inte har egen odling/förvaring eftersom det kan bli lite dyrt.
hör av er med tips!

jenses

  • Gäst
SV: äta svenskt
« Svar #1 skrivet: 07 feb-09 kl 20:36 »
När slutade bönor och linser att växa i Sverige  ???

fräsen

  • Gäst
SV: äta svenskt
« Svar #2 skrivet: 07 feb-09 kl 22:22 »
vi köper mestadels svenskodlat och då helst närprodcerat. Sånt som kaffe t.ex ser jag till att köpa kravmärkt/ekologiskt.
Det blir faktiskt inte så mkt dyrare heller ibland t.om billigare, kolla bara vad t.ex gurka o tomater kostar så här års trots att de knappt smakar nått. Köp istället kål o morötter o gör sallad på.
Vi äter mkt soppor och gryter med rotsaker, det kostar nästan ingenting. I med lite köttfärs eller bönor/ärtor så har du allt du behöver.
planera matsedel och passa på att handla när det är kampanj. Det mesta går ju att frysa in eller lägga in.
köp svenska grönaker på sommarhalvåret när det är billigt o lägg in eller frys.

petri

  • Inlägg: 8
SV: äta svenskt
« Svar #3 skrivet: 08 feb-09 kl 12:35 »
bönor och linser växer i sverige, men det är väl ganska svårt att få tag på dom i handeln. bor i lägenhet så jag har inte den lyxen att kunna odla själv.

Skytten

  • Inlägg: 7426
    • Skåne
SV: äta svenskt
« Svar #4 skrivet: 08 feb-09 kl 12:43 »
Närproducerat har väl sitt berättigande, men behöver det vara svenskt?

Det finn sannerligen inga sakliga skäl till att det skulle vara varken nyttigare eller på något annat sätt bättre.  Det är snarare någon sorts patriotism, som åtminstone inte jag vurmar så mycket för.

Transportavståndet från Boden till Skåne är ungefär som från Skåne till Rom.

Vad är det för fel på danska krusbär, är de bättre i Åmål, eller närmare från Helsingborg?
Det bästa sättet att misslyckas, är att inte försöka!

fräsen

  • Gäst
SV: äta svenskt
« Svar #5 skrivet: 08 feb-09 kl 15:35 »
jag tycker vi ska gynna de svenska bönderna! Det är skäl nog att välja svenskproducerat tycker jag.

Vurre

  • Inlägg: 1972
SV: äta svenskt
« Svar #6 skrivet: 08 feb-09 kl 23:02 »
Javisst! Särskilt de svenska kaffeodlarna är i behov av trogna kunder... ???
snus? vad är priset på en pris?

Fritzious

  • Inlägg: 78
SV: äta svenskt
« Svar #7 skrivet: 09 feb-09 kl 11:35 »

Får man vara fräck och fråga varför vi ska gynna de svenska producenterna?

Det är ju faktiskt så att det inte alltid är det svenskproducerade som är det mest miljövänliga alternativet inklusive transport, och då har jag lite svårt att förstå varför man nitiskt ska hålla sig till Sverige. Men visst, jag bor ju i Malmö och har alltså sprudlande nära till utländska marker.

poze

  • Inlägg: 630
    • Östergötland
SV: äta svenskt
« Svar #8 skrivet: 09 feb-09 kl 12:15 »
Efterfrågar man svensk ekologisk mat så blir det fler som kan odla och leva på att producera och det blir billigare, man får större bredd på utbud och man gynnar en mer hållbar ekonomi där valutor inte påverkar pris och tillgång så får man en mer konkret ekonomisk struktur.

Tycker man skall värna om att landet skall kunna vara självförsörjande, det skall kunna gå att klippa av navelsträngen till övriga världen, inte sagt att detta är nödvändigt och enbart gott att vara avklippt men jag tycker man skall ha möjlilgheten, den finns inte om man inte väljer att stödja svenska odlare/uppfödare.

Sverige har goda förutsättningar att få ett enormt överskott med mat per kapita, nu har vi istället styrt uppifrån vad vi skall odla och hur mark skall brukas genom subventioner och bidrag, vi exporterar enorma kvantiter med både ekologisk och konventionellt spannmål och tar in likvärdig produkt eller förädlad utomlands.

Logistiken fungerar dåligt i detta land än men det förändrar ingenting om man inte kräver det eller väljer att köpa varor som har hanterats på ett sundare sätt.

(ett litet exempel, mejeri i nysäter utanför säffle i värmland som gjorde turkisk Yoghurt, icahandlarn i nysäter (ca 4 km därifrån) hämtade yoghurten någon gång i veckan hos mejeriet men det blev billigare att köpa via ica så den fick åka ner till hälsingborg, sedan packas om i göteborg och sedan tillbaka förbi mejeriet och till ica)



Hur kan man som privatperson då hjälpa till och lösa logistiska problemen och få fler odlare ? Om jag ber min icahandlare eller grossist om en specifik lokalodlad vara och han inte har det hos sina grossister så stannar frågan där ingen får reda på efterfrågan, det är ju ett strukturellt fel på hela distributionssystemet.

hur gör man ?
Why make it fast when you can make it beautiful ? Jag har alltid rätt, är min provisoriska bedömning tills motsatsen gjorts trolig.

kraut

  • Inlägg: 460
    • Skåne
    • postannelund
SV: äta svenskt
« Svar #9 skrivet: 09 feb-09 kl 13:05 »
att köpa lokalodlat är väl något man kan uppmuntra människor över hela världen. åker jag utomlands är det väl lika självklart att jag ska köpa lokalproducerat där precis som jag gör här. en bonde är i lika stort behov av pengar vartän i världen han eller hon odlar. att köpa svenskt har för mig inget eget värde då jag tycker det är bra med öppna gränser och möten mellan människor.

sen tyckte jag frågan om hur man kan använda sig av konsumentmakt för att få mer lokalproducerade varor med kortare transport i vardaglighandeln väldigt intressant. ska nog ta och undersöka min lokala ica där vi gör våra flesta inköp.

Mata

  • Inlägg: 1706
    • Södermanland
SV: äta svenskt
« Svar #10 skrivet: 15 feb-09 kl 11:51 »
Många diskussioner här...Men vill bara tillägga att man lätt kan få tag på svenska bönor i handeln, alltså gula och bruna ärtor, torkade. Men att finna dem ekologiska är jag dock inte så säker. Men de finns i de flesta butiker vad jag märkt.

 

Vurre

  • Inlägg: 1972
SV: äta svenskt
« Svar #11 skrivet: 18 feb-09 kl 22:07 »
Många diskussioner här...Men vill bara tillägga att man lätt kan få tag på svenska bönor i handeln, alltså gula och bruna ärtor, torkade. Men att finna dem ekologiska är jag dock inte så säker. Men de finns i de flesta butiker vad jag märkt.

Ärtor?
Bruna ärtor?
Gula ärtor?

Förklara vad du menar!
snus? vad är priset på en pris?


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

470 gäster, 3 användare (2 dolda)
Tli

* Forum

* Om tidningen Åter



- Åter är en tidsskrift som är tidlös. Ett 5 år gammalt nummer är lika användbart nu som när den kom ut.
Jag har haft väldigt mycket nytta och har fortfarande av tidningen.
/Per

* Nya inlägg

400 kr kvar till mat.
i Ekonomi
[Igår kl. 08:31]


Hästar, väder och vind.
i Brukshästar
[28 jul-25 kl 19:12]


Skillnad på electrolux assistenter
i Bröd
[27 jul-25 kl 22:41]


Ramstorlek?
i Biodling
[27 jul-25 kl 18:43]


Myrsyrabehandling och invintring, I vilken ordning?
i Biodling
[27 jul-25 kl 17:45]


Naturlig hygrometer
i Vaktlar
[27 jul-25 kl 11:32]


Mf 4335 vill inte köra
i Meka
[27 jul-25 kl 09:59]


Ta bort potatisblast.
i Grönsaker
[25 jul-25 kl 16:19]


Kombucharecept
i Drycker
[25 jul-25 kl 04:15]


Hur mycket isolerar snö?
i Frukt & bär
[22 jul-25 kl 23:18]

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser