Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Åsen får  (läst 1469 gånger)

permar

  • Inlägg: 2
Åsen får
« skrivet: 23 sep-08 kl 18:52 »
Hej!
Behöver ha lite hjälp.
Har haft åsen får sen förra året -07, och under den tiden
så har 3 st dött utan synlig anledning.
Finns det någon "gömd" defekt på denna ras?
Tacksam för alla spekulationer.
/Per

christine

  • Inlägg: 1693
  • Bor i Skinnskatteberg, Västmanland.
    • Västmanland
SV: Åsen får
« Svar #1 skrivet: 23 sep-08 kl 19:52 »
Jag har aldrig haft problem med dom.  :)
Söker en livskamrat som vill bo med mig på gården.

MonaW

  • Inlägg: 978
    • Västmanland
    • Monas sida
SV: Åsen får
« Svar #2 skrivet: 23 sep-08 kl 20:17 »
Jag har också Åsenfår men har inte haft några problem med dem. Vad hände med dina får, blev de sjuka först eller dog de bara så där? Om de var sjuka, hade du kontakt med vet? Lät du obducera någon av dem?
Åsenfår, hundar och katter

Birgit

  • Inlägg: 2897
SV: Åsen får
« Svar #3 skrivet: 25 sep-08 kl 12:12 »
Oavsett ras, så är ju förloppet väsentligt för att kunna uttala sig. Knappast någon defekt, snarare något problem, kanske stora magmasken, eller stora leverflundran? De får ju oftast inte magproblem och lantrasfår är ju väldigt härdiga och livskraftiga, vilket kan leda till att man faktiskt inte märker mycket av problemen förrän djur börjar dö. Och det kan gå fort.
Ta träckprov omg. och skicka in. Du får besked efter någon dag. (De vill inte ha in prov på fredagar om de inte hinner analysera direkt. Så skicka på söndag).
Kolla även hullet, se om slemhinnor är bleka. Äter de ordentligt dagen innan de dör osv. Kolla igenom allmäntillståndet med andra ord.

 

gimskogen

  • Inlägg: 1477
    • gimskogen.se
SV: Åsen får
« Svar #4 skrivet: 29 sep-08 kl 14:28 »
jag tycker du skall kontakta genbanksansvarig för åsen fåren i allmogefärsföreningen..
hon har haft åsen får sen föreningenblidades o kan mycket om den rasen..


själv ¨har h´jag haft mina roslagsfår sen 1995 o de år jag haft får som dött "utan orsak" så har de oftast varit parasiter.. tex stor magmasken ... då ligger de bara döda på betet eller så svaga att de inte har ork att stå på benen..
de svåra med stora magmasken är att den inte ger diarre... och att alla maskmedel inte hjälper...

selen är o mineraler är också viktigt till fåren då de stärker imunförsvaret .... o fåren behöver det..

men ring elller maila Anita 0171- 413150   pappanita@tele2.se hon är genbanksansvarig..

Mjölkbonde i norra hälsingland, Rödkullor, Fjällkor. Några Roslagsfår och Svärdsjöfår samt våra Linderödsgrisar och Gotlandskaniner o 3 Isländskafårhundar


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

526 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Precis som flera andra skriver så är det här en tidning som aldrig tycks bli inaktuell. Det senaste numret är precis lika intressant som det som kom för flera år sen. Att varje nummer har ett sorts register på baksidan som ger en snabb överblick av vad tidigare nummer sedan många år tillbaka har handlat om, gör det lätt att hitta precis vad man vill läsa om just nu.

Har man läs-svårigheter kan man dock ha lite invändning mot det lilla typsnittet och den täta texten, speciellt annonserna och baksidorna med extra liten text mot en flerfärgad bakgrundsbild.
/Jennifer

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser