Det är inga problem med att lägga kulvert.

Den billigaste får du tag på om du kontaktar något fjärrvärmeverk i närheten som nyligen har byggt ut. De brukar ha "stumpar" på 10 - 15 meter liggande på sin bakgård och skrotar.
Gratis blir aldrig värmen och här kommer kruxet. Hur bra isloerade de än kan vara så läcker de. Desto djupare du gräver ju mindre förluster. En annan sak när du gräver. Läggen den i en lång böj så lägsta punkten blir på mitten. Det kan vara var svårt att få bort luftfickor annars.
Slutligen påkopplingen. Det här är där som även rörmockare gör fel. Man måste vara noga med att hitta rätt ställe. Det beror också på vilket system du har i huset. en eller tvårörssystem.
Man kan råka ut för att vattnet löper lättare till uthuset än runt i dit eget. Då kommer myckt vatten att gå dit och dina egna element blir kalla. vice versa kan det vara för dåligt flöde och du får ingen värme alls dit ut. Bäst vore om du på något sätt kan sätta dit en shunt som du kan balansera in flödet i.
Själv lider jag av att när jag lät römockaren bestämma, satte de dit ett enrörssystem över ett av mina element i tvårörssystemet. "så gör vi alltid"! tack för det

Jag har ett väldigt besvär med att när dessa rummen blir varma så "kortsluts" hela värmesystemet och resten av huset förblir iskallt.