Svartrötter och purjolök

Startat av mumsmums, 25 Maj-07 kl 12:45

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

mumsmums

 :-X
"Som man bäddar får man ligga" ska inte vara en ursäkt för kränkande särbehandling och absolut inte när bädden består av efterkonstruktioner, undanhållande av fakta och lögner där vissa bereds möjlighet att rädda sitt eget skinn och andra görs rättslös.  www.familjenperdahl.se

anette i bugared

Vad gäller svartrötter så behöver de ha djupare mulljord än 20 cm, gärna 40-50 cm. Enda sättet att greja det, tycker jag, är att ha upphöjda odlingsbäddar eller odla i rör.

Fördelen med rören är att, när du sen skördar, så drar du upp rören 8), och minskar därmed risken för att bryta av svartroten.
Den natten jag föddes var skärtorsdagsnatt, nu slåss jag mot ondskan och värnar den svage. Mitt redskap är viljan, en kvast och en hatt.
Den natten jag föddes var skärtorsdagsnatt.

Marieberg

Att odla svartrötter i dräneringsrör ser helläckert ut, tycker jag! Det är något som jag har framför mig.
Själv odlar jag svartrötterna i  odlingsbäddar  av pallkragar, fyllda med blomjord. Vid skörden tar man bort pallkragen och börjar krafsa bort jorden för att nå rötterna oförstörda. Det funkar fin-fint.

olaus

Purjolök är lättodlad även i Norrland. Den behöver gödsel och vatten. Vanlig åkerjord duger. Men den tar tid, särskilt i början. Så inomhus i mars-april i krukor eller plastformar, ställ i fönster, skärma av med tidningspapper då solen blir stark.
Plantera plantorna i rader med 20-30 cm lucka i början av juni. De bör då vara kring 20 cm långa. Håll sedan rent från värsta ogräset, och Du får purjolök tjocka som handleden.
Den kan stå ute fast det börjat vara frostnätter.

kobbe

Citat från: Ann P skrivet 09 Jun-08 kl 14:30
Bara på försök började jag att klippa ner de späda lökarna som kommit upp vid årets försådd inomhus. Äntligen börjar min purjolök att likna något efter många nerklippningar av de långa stråna. / mvh Ann

Just så gör jag oxå. Jag sår redan i februari och sen klipper jag ner dom med jämna mellanrum. Håller dom runt 6 cm höga. När jag sen planterar ut gör jag en fåra med en upphöjning i mitten. Sen brer jag ut purjons rötter över upphöjningen och fyller på med jord. Den vill gärna stå på en liten kulle med rötterna spretande neråt åt alla håll.
Omvänd från rik, anställd, stressad & frustrerad storstadsbo till fattig, lugn & glad egen företagare, tillika självhushållare i glesbygd med fru, katter, odlingar, får, mjölkgetter, kaniner, bin och höns.
Bloggar sen flera år om självhushållning på www.ekoplantan.se

Vurre

Jag sår purjo från början av mars till maj, beroende på sort.  Sen hyr jag lokal skolungdom och andra billiga och villiga att sätta dem. Men klippa plantor har jag aldrig gjort, varför ska man göra det? Mina är inte så höga när mina ungdomar planterar dem, men de planteras gansk djupt och i en ränna för senare uppkupning och brukar bli bra.
snus? vad är priset på en pris?

torparhulda

Har man inga rör till svartrötterna, kan man förbereda när man sår, genom att göra djupa hål med spett som man fyller med lös fin jord och sedan sår i.
Den som har en lever får se


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

458 Gäster, 1 användare
Petter B