Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Ruccola o spenat  (läst 3358 gånger)

Skrutt

  • Inlägg: 388
  • ..one is only poor only if they choose to be..
    • -
Ruccola o spenat
« skrivet: 01 jul-08 kl 10:36 »
Här kommer en undrar från en förstagångs odlare, när spenaten o ruccolan blommar är det dags för att så nytt då eller fortsätter det att komma nya blad på de blommande plantorna??

mistel

  • Inlägg: 543
    • -
SV: Ruccola o spenat
« Svar #1 skrivet: 01 jul-08 kl 11:31 »
Det brukar vara bäst att så nytt men vänta några veckor med sådden, spenat och ruccola brukar gå upp så snabbt i blom när man sår när det är lång dag ´+ varmt så man brukar knappt hinna skörda något det blir just bara ett par blad och en blomma på de plantorna.

 

Skrutt

  • Inlägg: 388
  • ..one is only poor only if they choose to be..
    • -
SV: Ruccola o spenat
« Svar #2 skrivet: 01 jul-08 kl 12:34 »
Ok.tack så mycket.
Jag som alltid älskat ruccola har fått en smakupplevelse, hemodlat smakar verkligen så otroligt mycket mer. Ingen dressing behövs med hemodlat ruccola i salladen :)


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

624 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Snubblade över tidningen på biblioteket häromdagen. Blev kvar till stängning och lånade till slut hem sista årgången. Så intressant läsning!
Både jag och min man har saknat en tidning med "mer djup" och mindre gloss. Kul att lära sig mer om intressanta, nödvändiga ämnen.
Även om tidningen är fin...
/Jeanette

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser