Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  ömsar päls!?  (läst 2169 gånger)

komposten

  • Inlägg: 61
ömsar päls!?
« skrivet: 11 maj-08 kl 20:51 »
Hur är det med getter "ömsar" de päls naturligt, eller? Vår ena går gärna och gnider sig mot staketet, eller handlar det om ohyra tror ni? Ligger lite toser i hagen.

Goatgirl 1

  • Inlägg: 107
    • -
SV: ömsar päls!?
« Svar #1 skrivet: 11 maj-08 kl 20:56 »
våra getter fäller när det blir vår, då åker vinterpälsen av..våra gillar också att klia av pälsen mot staketet..det är väl så getter gör..

komposten

  • Inlägg: 61
SV: ömsar päls!?
« Svar #2 skrivet: 11 maj-08 kl 21:37 »
våra getter fäller när det blir vår, då åker vinterpälsen av..våra gillar också att klia av pälsen mot staketet..det är väl så getter gör..


 okej vad bra :)   
Första våren med våra getter så håller fortfarande på att lära oss om dem  :P

Gruff

  • Inlägg: 4550
    • Östergötland
    • Caprifool
SV: ömsar päls!?
« Svar #3 skrivet: 11 maj-08 kl 23:02 »
Underullen rasar i skrivande stund här med.

Skrutt

  • Inlägg: 388
  • ..one is only poor only if they choose to be..
    • -
SV: ömsar päls!?
« Svar #4 skrivet: 12 maj-08 kl 16:18 »
Vi spikar fast piasava kvastar(bara själva kvasthuvudet) på gehusväggen och några på en stängselstolpe och det är populärat att stå att gnida sig mot om man är get.

Goatgirl 1

  • Inlägg: 107
    • -
SV: ömsar päls!?
« Svar #5 skrivet: 12 maj-08 kl 17:24 »
det där om kvastarna var smart! Så får jag nog också göra här när vi ska ta bort deras "kli-staket".

 

Sajjbertjorven

  • Inlägg: 510
  • www.getter.se
    • www.getter.se
SV: ömsar päls!?
« Svar #6 skrivet: 12 maj-08 kl 21:17 »
Väldigt smart! Det skall jag också prova - mitt stängsel ser ut som en ullmatta just nu.........
20 Dvärggetter och några Dvärgvädurar.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

547 gäster, 1 användare
Fortressppd

* Forum

* Om tidningen Åter



- Att jag läst samtliga gamla nummer som fanns att få tag på för utlåning av denna tidning säger väl en hel del om vad jag tycker om den. En del av dem har jag lånat flera gånger. Jag älskar tidningen! Den är idérik, hoppingivande, livsbejakande, inspirerande och informativ och får mig att sjuda av iver och verksamhetslust. Jag kommer att köpa gamla nummer några i taget och nu är det verkligen dags att starta en prenumeration!
/Anneli

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser