ömsar päls!?

Startat av komposten, 11 Maj-08 kl 20:51

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

komposten

Hur är det med getter "ömsar" de päls naturligt, eller? Vår ena går gärna och gnider sig mot staketet, eller handlar det om ohyra tror ni? Ligger lite toser i hagen.

Goatgirl 1

våra getter fäller när det blir vår, då åker vinterpälsen av..våra gillar också att klia av pälsen mot staketet..det är väl så getter gör..

komposten

Citat från: festispraline skrivet 11 Maj-08 kl 20:56
våra getter fäller när det blir vår, då åker vinterpälsen av..våra gillar också att klia av pälsen mot staketet..det är väl så getter gör..

okej vad bra :)   
Första våren med våra getter så håller fortfarande på att lära oss om dem  :P

Gruff

Underullen rasar i skrivande stund här med.

Skrutt

Vi spikar fast piasava kvastar(bara själva kvasthuvudet) på gehusväggen och några på en stängselstolpe och det är populärat att stå att gnida sig mot om man är get.

Goatgirl 1

det där om kvastarna var smart! Så får jag nog också göra här när vi ska ta bort deras "kli-staket".

Sajjbertjorven

Väldigt smart! Det skall jag också prova - mitt stängsel ser ut som en ullmatta just nu.........
20 Dvärggetter och några Dvärgvädurar.


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

472 Gäster, 0 användare