Meditationshydda

Startat av Kapten Krok, 31 Aug-09 kl 17:10

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Kapten Krok

Jag har under sommaren närt en liten idé om att bygga mig en enklare hydda/kåta där jag året om kan sätta mig, göra upp en eld och meditera eller föra filosofiska disussioner med en eller två personer.

Det kanske låter lite flummigt, men det är ju själva byggandet jag söker tips och idéer om :)

Främst har idéerna kretsat kring en slags kåt-liknande byggnad. Golvet tänkte jag gräva ned ett par decimeter och låta störarna vila på betonplattor som jag grävt upp ur den gamla trädgården. Jag tänkte dra pressenning över bärande störar och sedan täcka med slanor och ev jord en bit upp på väggarna för isolering (för att dämpa trumljud och att hålla värmen på vintern).

Jag har sökt en del men bara hittat bilder på utsidan av färdiga kåtor, hur brukade man lösa hålet för röken? om man ställer störar/slanor mot varandra så blir det ju tätt i mitten där jag skulle vilja ha ett rökhål...

Någon som har gjort något liknande?
Förslag, idéer och länkar?

stedevil

Googla lite på bastukåta så kan du nog få lite inspirerande bilder på hur du kan bygga nått som passar dig.

Här är ett exempel
http://www.norrskensbad.com/bastukata.htm

Pjöllerberg

Är det nåt typ svetthydda (sweat lodge) du menar?
Finns lite info på nätet, googla.

M8e

Traditionella "permanenta" kåtor har en rund/kupolformad stomme och alltså inte störar som lutar mot varandra. Eller jo själva "utsidan" lutar ju mot varandra men det är för korta för att nå varandra i toppen och bildar då ett hål.

Har inte byggt något själv men jag tycker att man borde kunna bygga lite som man vill, alltså när det gäller formen.
Varför göra en kopia av något när man kan hitta på lite själv? ;D

Om man vill ha ett tomt hål i mitten så kan man göra en konstruktion i form av en # fast inte snedställt då ;) och annars så kan man göra en * form, alltså luta allt mot mitten. Om man gör en *-form så kan man väl göra hålet lite på sidan?

Runda former kanske är mer meditativa, men man kan ju också göra i form av ett vindskydd(lutande åt ett hål) eller tält(två håll.)
"[Gold] gets dug out of the ground in Africa, or someplace. Then we melt it down, dig another hole, bury it again and pay people to stand around guarding it. It has no utility. Anyone watching from Mars would be scratching their head."

bua

Kolla in Bäckedals folkhögskola http://www.backedal.fhsk.se de har kurser i tex mycket gamla byggtekniker och eleverna gör arbeten som dokumenteras.
Vildväxande kollektivet är också ev en möjlig källa.
Jag skulle inte lägga betongplattor på marken, de blir hårda att sitta på. Om du inte bygger på en extremt fuktig plats kommer det vara torrt invändigt, mjuk och sittvänlig mark. Bygger du där det är hög markfukt kommer betongplattorna ändå bli fuktiga.

Själv skulle jag inte lägga på plastpressening på stommen, det medför bara att allt ruttnar snabbare. Plastpressening tycker jag mest lämpar sig till tillfälliga kåtor av störar med presseningen som täckning. Har man lagt ner en massa jobb på isolerande täckning är det trist om det ruttnar efter ett par år.

Det är ingen större idé att googla på kåta, jag försökte en gång:)

Önskar dig lycka till med bygget och många sköna resor...

M8e

Kan man inte använda plast för att få regnskydd utan att det blir lufttätt? Kanske som på bilden nedan? Överlappande men med med mellanrum så att luften kan röra sig, och så gör man så att inget som kan ruttna ligger ligger direkt mot plasten förutom där det är nödvändigt.

Sen så ska man nog undvika pressningar, om man vill ha plast så är det nog bättre med riktig plast, typ byggplast, i alla fall om det inte bara är något som är tillfälligt.
"[Gold] gets dug out of the ground in Africa, or someplace. Then we melt it down, dig another hole, bury it again and pay people to stand around guarding it. It has no utility. Anyone watching from Mars would be scratching their head."

Kapten Krok

Bua:  betongplattorna var bara tänkt att ligga under bärande störar i mitt initiala idéstadium för att hålla dessa ifrån fuktig jord, själva golvet har jag inte funderat så mycket över ännu. Sedan var min tanke att man kunde lägga sten vid marknivå  ett par dm och sedan ovanför det ha presenningen. Pä det sättet hoppades jag få en sund ventilation där luft kommer in genom stenen och färdas upp genom rökhålet när den blir uppvärmd. Fast bättre är nog om man bygger riktiga luftkanaler istället.

Är det inte svårt att få tätt mot vätan utan någon form av presenning? Jag kommer ju inte att sitta och elda flera timmar om dagen som kanske skulle hålla fukten någorlunda borta.

Ja, visst fanns det bilder från folkhögskolans byggen... men fortfarande bara översiktsbilder utifrån. Jag vill se hur de är konstruerade på insidan, kanske även en genomskärningsbild. De skriver att vinterhyddan är byggd över tre bågstänger. Men jag vill ju veta hur dem är gjorda för att hålla en såpass tung konstruktion som det ser ut att vara. Det kan ju knappast vara tre slanor man krökt och slängt lite timmer och jord över direkt ;)

Här är förresten de byggen folkhögskolan gjort
http://www.forntidateknik.z.se/



Kapten Krok

Ja det var också en bra idé foppas fot.

Har flängt runt en hel del på nätet idag och även byggt ihop en temporär kåtliknande byggnad av klykstångsmodell täckt med granris. Dock blir den inte permanent. Har även hittat följande länk som är av intresse http://www.vuonan.no/galleri/goahti

bua

Wow http://www.vuonan.no/galleri/goahti!
Vill ha - men det är ju ett ganska tidskrävande bygge - allrahelst om det ska bli sådär snyggt!

Forstår bättre hur du tänkt nu. Luftkanal är nog bra, speciellt om det är lågtryck vill inte röken sticka ut och det är inte skönt med allt för mycket rök.


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

999 Gäster, 1 användare
ärt