Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Svartrot  (läst 4701 gånger)

Nelle

  • Inlägg: 59
    • Blekinge
Svartrot
« skrivet: 21 apr-09 kl 18:54 »
Hej!
har planterat Svartrot, det stod att groningstiden va 15-20 dagar men dom kom upp redan dag 4.
Eftersom jag aldrig har planterat Svartrot för skulle jag vilja ha lite tips och skötselråd?  :)

Anders S

  • Inlägg: 6171
    • -
    • Fröodling.se
SV: Svartrot
« Svar #1 skrivet: 21 apr-09 kl 20:54 »
Jag tippar på att det är ogräs som kommit upp. Svartrot har två långa smala hjärtblad, ibland tre. Ofta kommer fröskalet upp med hjärtbladen. Det ser ut som fröna i fröpåsen.

Svartrot behöver djup matjord i bra kultur, samt ganska lång odlingssäsong. Det är rätt att så tidigt som du gjort, förutsatt att jorden reder sig.
« Senast ändrad: 01 jun-09 kl 20:22 av Anders Skarlind »

Frances

  • Inlägg: 7906
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Västergötland
SV: Svartrot
« Svar #2 skrivet: 21 apr-09 kl 21:19 »
Mina svartrötter kom upp ihop med rädisorna, blev mäkta förvånad själv :o Och det är ingen tvekan om att det är svartrot, tre prydliga rader i drivbänken :) Precis där jag har sått. Dom är 3-4 cm uppe nu :)
" Först vill man bli nånting. Sen tror man att man är det man ville bli. Sen blir man kanske det man trodde att man var"

Nelle

  • Inlägg: 59
    • Blekinge
SV: Svartrot
« Svar #3 skrivet: 23 apr-09 kl 17:37 »
Det är inget ogräs garanterat!
Eftersom jag planterat i 3 olika krukor och i alla har det kommit upp exakt lika växt...

Nelle

  • Inlägg: 59
    • Blekinge
SV: Svartrot
« Svar #4 skrivet: 23 apr-09 kl 17:40 »
Tack för svaren men skulle vilja ha lite mer tips om tex.
när ska man skörda dem?
Hur stor växt yta behöver dem?
Vill dom ha nå extra näring?
Vanlig plantjord?

Vurre

  • Inlägg: 1972
SV: Svartrot
« Svar #5 skrivet: 23 apr-09 kl 19:33 »
Svartrot vill ha djup och lucker jord. Normalt radavstånd, ca 45 cm och 7-10 plantor per meter. Skörda på senhösten. De är sköra så man får ta det så vackert.
snus? vad är priset på en pris?

Anders S

  • Inlägg: 6171
    • -
    • Fröodling.se
SV: Svartrot
« Svar #6 skrivet: 23 apr-09 kl 19:43 »
Att du sått i krukor förklarar ju delvis att de grott så snabbt. Krukorna värms upp snabbare än marken, och du har kanske också bra såjord i krukorna.
Men jag undrar om det fungerar så bra att odla svartrot i kruka. Man brukar inte göra så. Det får lov att vara stora och djupa krukor i så fall. Eller tänkte du plantera ut dem i trädgårdsland? Du får akta roten i så fall.
Har du dem ute eller inne nu?
Hur stora krukor har du?
« Senast ändrad: 23 apr-09 kl 19:46 av Anders Skarlind »

Nelle

  • Inlägg: 59
    • Blekinge
SV: Svartrot
« Svar #7 skrivet: 24 apr-09 kl 22:09 »
Tack för svaren  :)

mistel

  • Inlägg: 543
    • -
SV: Svartrot
« Svar #8 skrivet: 25 apr-09 kl 08:40 »
I stora hinkar funkar det att så och svartrot men inte i små kukor för svartrot blir inte bra av omplanteringar ingenting får störa rotspetsen, och det får inte vara något som stoppar rotspetsen att växa nedåt.

Skytten

  • Inlägg: 7426
    • Skåne
SV: Svartrot
« Svar #9 skrivet: 25 apr-09 kl 18:38 »
Jag har testat så svartrot i pallkrage, en i höjd, och jag har hinder för att gå djupare under. Det bör gå även om det inte är det optimala. Platsen är omöjlig att gräva så länge inte de ogräsrötter som finns där är helt kvävda, och det kräver täckning i ett par år.

I en spann borde det vara djupt nog.
Det bästa sättet att misslyckas, är att inte försöka!

Nelle

  • Inlägg: 59
    • Blekinge
SV: Svartrot
« Svar #10 skrivet: 26 apr-09 kl 10:45 »
Tack för svaret:)

Klararara

  • Inlägg: 98
SV: Svartrot
« Svar #11 skrivet: 16 maj-09 kl 09:38 »
Jag har också testat svartrot i pallkrage. Hade två-tre pallkragar på varandra. Svartroten skördas sent på hösten och de är då åtminstone 30 cm långa om de vuxit bra. Det var väldigt praktiskt och lätt att skörda dem i pallkragarna utan att de gick av, som jag förmodar är lätt hänt om man odlar direkt "på backen".

Anders S

  • Inlägg: 6171
    • -
    • Fröodling.se
SV: Svartrot
« Svar #12 skrivet: 16 maj-09 kl 10:42 »
Det går väl bra om man har en hög bra matjord liggande, eller kanske sämre matjord som kan förbättras. Kanske kan man ta matjorden där pallkragen ska stå; samla ihop den på mindre yta inom pallkragen, och förbättra den. Men ska man köpa s k plantjord o dyl i plastsäck och frakta hem i egen bil, eller köpa sand eller jord i lastbilslass, så tycker jag man ska räkna på vad svartrötterna kostar i pengar, samt även ägna en tanke åt miljökostnaden. Nånstans ska även torven och sanden brytas o s v.

 

Nelle

  • Inlägg: 59
    • Blekinge
SV: Svartrot
« Svar #13 skrivet: 01 jun-09 kl 17:00 »
tack för bra tips :) Klararara


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

489 gäster, 2 användare
eriksjos, alternaiv

* Forum

* Om tidningen Åter



- Senaste numret (3/19) var verkligen jätteintressant (även om alla brukar vara intressanta). Gillar artiklarna om framtiden och skulle gärna läsa mer om alternativa, positiva framtidsvisioner (det är dags att se något annat än kollapsbaserade domedagsprofetior). Vill också lära mig mer om olika toalettlösningar.
/ Hanna

* Nya inlägg

400 kr kvar till mat.
i Ekonomi
[Igår kl. 08:31]


Hästar, väder och vind.
i Brukshästar
[28 jul-25 kl 19:12]


Skillnad på electrolux assistenter
i Bröd
[27 jul-25 kl 22:41]


Ramstorlek?
i Biodling
[27 jul-25 kl 18:43]


Myrsyrabehandling och invintring, I vilken ordning?
i Biodling
[27 jul-25 kl 17:45]


Naturlig hygrometer
i Vaktlar
[27 jul-25 kl 11:32]


Mf 4335 vill inte köra
i Meka
[27 jul-25 kl 09:59]


Ta bort potatisblast.
i Grönsaker
[25 jul-25 kl 16:19]


Kombucharecept
i Drycker
[25 jul-25 kl 04:15]


Hur mycket isolerar snö?
i Frukt & bär
[22 jul-25 kl 23:18]

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser