Mignon

Startat av sallyomolly, 19 Feb-08 kl 10:19

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

sallyomolly

Av mina mignonägg blir det nog bara en liten ankbebis, det ser ut så när man lyser. En livlig krabat, rör sig väldigt mycket i ägget. Vänder ägget med blöt hand fyra gånger per dag. Nåt annat jag ska tänka på?

kossan

                    när jag har haft ankägg så har jag sprayat med blomsprutan ;)

                     Anna
Avlar på faverolle, svart koppar maran och vaktlar! Har katterna Rosa och Kurt!
www.bokedalensparadis.blogspot.com

Nettis

Det bästa är att vända äggen 3 ggr i ljummet vatten per dag. Då ligger de på olika sidor på natten. Man bör inte spraya dem, utan det är bättre att doppa dem. Det blir mer likt naturen då och luftfuktigheten höjs inte heller lika mycket.

Just Mignonägg är lite knepigare att kläcka fram i kläckare än andra ankägg. Men om man doppar dem i vatten 3 ggr/dygn brukar man få fram ett skapligt gäng. Det är kläckningen som är svår för dem. Själva utvecklingen i ägget går för det mesta alldeles utmärkt. När man doppar äggen sker det en kemisk reaktion i skalet som gör skalet mer poröst så att ankungen orkar ta sig igenom sen.

Lycka till med din kläckning.


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

477 Gäster, 1 användare
Anders Flix