Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Myskanka som svalt ben, hur lång tid att smälta?  (läst 896 gånger)

Fredrik.Eliasson

  • Inlägg: 128
Myskanka som svalt ben, hur lång tid att smälta?
« skrivet: 13 feb-08 kl 16:12 »
Hejsan!


I går slängde jag ut kycklingrester i buskarna och hoppades på att ankorna inte skulle äta upp dem, men alla ankor var där på nolltid och åt upp allt, inklusive ben.

Idag så verkar alla må toppen utom den minsta som inte verkar vara så glad åt att ha kycklingben i magen.

Jag skäms ju lite att jag inte stoppade dem, men de har ätit ben förut och då har det gått bra.

Nu är min fråga iaf hur lång tid det kan tänkas ta för benet att vara "borta" eller i vilket fall mindre?
Det var kanske 7-8 cm långt och 0.5 cm brett när hon åt det (och de har ätit större ben förut!).

Nu äter hon ingen mat och hon är lite stel, hon rör på sig dock och hon dricker och kommer när man ropar.

Uppskattar svar MVH Fredrik

Myskankor, hönor, fiskar och en massa möss.

Chester

  • Gäst
SV: Myskanka som svalt ben, hur lång tid att smälta?
« Svar #1 skrivet: 13 feb-08 kl 16:57 »
Risken är ju att benet splittrar sig eller sticker hål i magen. Vet inte hur det är med ankor, men människor och hundar ska man försöka mata med kokt sparris för det blir trådigt och lindar in det vassa så det kan passera utan att göra skada.


 

Fredrik.Eliasson

  • Inlägg: 128
SV: Myskanka som svalt ben, hur lång tid att smälta?
« Svar #2 skrivet: 04 mar-08 kl 14:57 »
Hej igen.

Det tog ungefär en vecka av att inte äta något till att den stackars ankan en dag låg död på bryggan. Hon orkade väl inte.

Hon ville dessutom inte att man skulle hjälpa henne och mata henne på något sätt...

Nu lägger jag aldrig ben synliga igen, ska bara få pappa och förstå det med...

Ha det.
Myskankor, hönor, fiskar och en massa möss.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

591 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Så mysig, inspirerande och härlig tidning! Sätter igång en känsla av att allt är möjligt. Vill bli självhushållare nu! I framtiden ska vi ha våran gård och Jag längtar så! Livet kan vara bra underbart och det är värt att kämpa för sin dröm så vi kan leva på riktigt. Inte i samhällets ekorrhjul utan ta tillvara på livet till fullo.
/ Linda

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser