Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

 

Författare Ämne:  Blandrasgäss?  (läst 3356 gånger)

admin

  • Administratör
  • Inlägg: 631
    • Alternativ.nu
Blandrasgäss?
« skrivet: 14 sep-03 kl 01:46 »
Anna Andersson
 Ti 22 Apr, 2003 - 19:55
--------------------------------------------------------------------------------
Finns det många som håller blandrasgäss, fungerar det bra?
Är det raskorsningar eller okänd härstamning?
Vilka raser av gäss finns det egentligen i Sverige?
Lite funderingar bara...
/ Anna.
 
Ronny
 To 24 Apr, 2003 - 23:10
--------------------------------------------------------------------------------
Hej!

Håller man sig till samma art och inte mixtrar med för stora skillnader i storlek och klimatisk anpassning mellan olika raser så brukar det gå bra med blandraser, tex av gäss. Det finns två svenska lantraser av gäss, nämligen den relativt stora skånegåsen och den relativt lätta ölandsgåsen. Båda raserna är dock utrotningshotade och det finns endast ca 100 avelsdjur av vardera rasen i genbank


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

631 gäster, 2 användare (1 dolda)
Be

* Forum

* Om tidningen Åter



- Har tappat räkning på alla år vi läst denna. En av FÅ vettiga skrifter/guider till ett roligare o uthålligare liv. Aldrig tråkig. En idealisk present till alla som "vill själv" Tack Petter. (Behåll tian :-) )
/Allan o Kajsa

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser