mv status

Startat av Blekinge, 03 Feb-08 kl 19:53

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Blekinge


Jag har inhyrda får på mina marker som inte ha någon mv-status.

Nu ska jag skaffa egna får som har mv3- status, hur nära den andra besättningen  kan jag ha dom, kan jag ha dom bredvid varandra med bara en stenmur emellan.

Tack

Henning

Du ska förvissa dig om att det inte kan bli noskontakt mellan flockarna. En stenmur kan se ut på många sätt men de flesta stoppar inte fåren. Kombinera stenmuren med en el-tråd på båda sidor. På sikt bör du lösa det på ngt annat sätt. Skicka hem de inhyrda fåren eller kräv att ägaren ska gå med i MV-programmet.

Blekinge


Eltråd finns på båda sidor och det handlar om en säsong.
Är tyvärr lite beroende av hans 60 får som kommer hinner inte med markena annars.

Henning

Ok en säsong får du väl stå ut med oron. Det som har hänt ibland i liknande fall är att välvilliga förbifarande har släppt in utkomna djur i fel hage.

Du får se till att den M 3 djur inte kommer in i hagar där det gått djur med lägre status på 14 dagar. Du bör inte heller gå mellan hagarna utan att byta skor. (Det finns finns en liten men dock risk att maedi smittar med färsk avföring)


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

817 Gäster, 1 användare
Gnu