Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  rovdjur-modus operandi...  (läst 1874 gånger)

Sally

  • Inlägg: 641
rovdjur-modus operandi...
« skrivet: 07 jan-08 kl 23:56 »
...eller vad det heter  ;). Jag har letat en del i olika trådar efter vilka tillvägagångssätt olika rovdjur har när de dödar/äter våra kelgrisar. Tänkte starta en tråd om detta och hoppas att fler är intresserade. Det kan vara bra att veta, utifrån tex hur offret ser ut, när man ska bestämma vem som varit framme. Jag har lyckligtvis varit förskonad från alltför frekventa besök, men hittade idag en tuppkyckling med avbitet huvud och han såg "blodlös ut". Mård hade jag besök av för flera år sedan och de biter av huvudet ( i alla fall den som fanns hos mig) men då var tuppen mer illa tilltygad. Hur är det med råttor. Biter de av huvudet och sen lämnar resten för "sedan"?. Nån som vet?

Sally
Går det...så går det!

uffeoanette

  • Inlägg: 279
Re:rovdjur-modus operandi...
« Svar #1 skrivet: 08 jan-08 kl 20:05 »
När mården var här i höstas tog den två kaniner. De var bitna i nacken och väl gömda i halmen. Har hört att mården gärna gömmer sitt byte.
Lånade en fälla som Han gick i.

Skojarbråten

  • Inlägg: 821
Re:rovdjur-modus operandi...
« Svar #2 skrivet: 08 jan-08 kl 22:22 »
Så här ser det ut när duvhöken kommit. Fjäder- och tarmkalas. Inget blod.

Och nej, inte heller denna fyraåriga, nu döda och uppstoppade, duvhökshona lyckades ta sitt offer med sig över stängslet trots sin imponerande storlek.

Offret, en cayugahona, blev slagen och väldigt lite äten på samma plats.
Antingen så finner vi en väg eller så gör vi en.

Sally

  • Inlägg: 641
Re:rovdjur-modus operandi...
« Svar #3 skrivet: 09 jan-08 kl 13:09 »
Intressant bild!

Mården som fanns hos mig gick inte i fällan...därför använde jag mig av opera. Det hjälpte...i alla fall tills nu  ::).

Sally
Går det...så går det!

Skojarbråten

  • Inlägg: 821
Re:rovdjur-modus operandi...
« Svar #4 skrivet: 10 jan-08 kl 20:40 »
Hjälper oljud och hur länge? Har satt in en stereo i stallet och satt en högtalare riktad utåt och kör radio på dagarna. Kom i morse på att det kanske är en bra idé att spela in hundskall och lite tjo och tjim från folk och köra det på dagarna? Alltså att bränna en skiva där det kommer ljud lite då och då så det inte bara står på och skvalar jämt och ständigt?

Det borde fan funka! Jag menar - när jag är hemma släpper jag ju ut hundarna lite då och då utan regelbundenhet - det borde vara samma sak?
« Senast ändrad: 10 jan-08 kl 20:42 av Skojarbråten »
Antingen så finner vi en väg eller så gör vi en.

uffeoanette

  • Inlägg: 279
Re:rovdjur-modus operandi...
« Svar #5 skrivet: 13 jan-08 kl 19:52 »
Intressant bild!

Mården som fanns hos mig gick inte i fällan...därför använde jag mig av opera. Det hjälpte...i alla fall tills nu  ::).

Sally

Fällan måste vara ganska stor för att mården ska gå i den.
Jag prova först med illerfälla men det gick inte.

Bovanägare

  • Gäst
Re:rovdjur-modus operandi...
« Svar #6 skrivet: 14 jan-08 kl 17:58 »
Jag provade med radio på, på området där hönsen gick andra dagen struntade räven i skönsången och radiobruset han gick och tog sig en höna. Det är bättre med plastsäckar på störar, fågelskrämmor,cyklar, vita plastmöbler och kanske traktorn. Sen så flyttar man om sakerna ganska ofta och byter ut dem. Lösa hundar är nog ochså effektivt och inspelat skällande kanske går.

Sally

  • Inlägg: 641
Re:rovdjur-modus operandi...
« Svar #7 skrivet: 14 jan-08 kl 21:46 »
Jo, jag hade en stor specialbur för att försöka fånga mården, men det fungerade som sagt inte. Operan fungerade däremot...kanske är det mer "oljud" än vanliga P3  ;)!Jag tror jag körde en vecka-10 dagar. Nu har jag som sagt fått besök igen, men denna gång är det nog inte mård. Nu är det någon som grävt sig ner under en stor stubbe, följt den uppruttnande stammen in under grunden och puttat in träbitar mellan stenarna (grunden är ganska tjock här, men gjord av stora stenar). Iller?
Sally
Går det...så går det!

Nypålandet

  • Inlägg: 2632
Re:rovdjur-modus operandi...
« Svar #8 skrivet: 14 jan-08 kl 21:49 »
Ihjälbitna höns, men inga saknas eller har ätits av? Jakthund (eller hundkräk).

 

Sally

  • Inlägg: 641
Re:rovdjur-modus operandi...
« Svar #9 skrivet: 15 jan-08 kl 21:15 »
Grannens jakthund brukade hämta mina tuppar och gömma dem under deras sängar...levande!

Sally
Går det...så går det!


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

512 gäster, 2 användare (1 dolda)
peterm

* Forum

* Om tidningen Åter



- Superbra tidning där det mesta tas upp! Klart prisvärd läsning.
/Theo

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser