Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Bondbönsfrön  (läst 2076 gånger)

javill

  • Inlägg: 11663
    • Blekinge
    • Glirnashopen
Bondbönsfrön
« skrivet: 18 okt-13 kl 16:04 »
Korsar sig bondbönor hej vilt eller kan det tänka sig att samma sort som jag samlat frön/bönor ifrån kommer igen?
"Passa på och var glada nu. Man vet aldrig när det blir roligt nästa gång."

Anders S

  • Inlägg: 6171
    • -
    • Fröodling.se
SV: Bondbönsfrön
« Svar #1 skrivet: 18 okt-13 kl 16:33 »
Bondbönor korsar sig i ganska måttlig omfattning. Uppgifterna går isär en del. En del hävdar att de är i stort sett bara självbefruktande, men den dominerande uppfattningen är att de korsar sig i viss omfattning. Har du haft flera sorter intill varandra så kan du ha fått korsningar, men det är inte säkert.

 

javill

  • Inlägg: 11663
    • Blekinge
    • Glirnashopen
SV: Bondbönsfrön
« Svar #2 skrivet: 18 okt-13 kl 21:11 »
Tack för svar! Då provar jag att sätta bönorna till våren och hoppas att det inte  korsats allt för mycket. :)
"Passa på och var glada nu. Man vet aldrig när det blir roligt nästa gång."


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

408 gäster, 1 användare
Galaxie

* Forum

* Om tidningen Åter



- Den nya tidningen var t.o.m. skön att hålla i.Har även omslagets papper blivit lite annorlunda? Jag skriver lite annorlunda eftersom det är trevlig igenkänning i det som är väsentligt-nyttig läsning.Från min Växjöhorisont så var det trevligt att se Maja Söderberg och Nybrukarna. Lycka till med fortsättningen!
/John Moberg

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser