Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Få bort ärg  (läst 1404 gånger)

Chester

  • Gäst
Få bort ärg
« skrivet: 22 nov-07 kl 19:59 »
Någon med ett bra tips på hur man får bort kopparärg från huden? Smycket lägger jag ju i ketchup för att få rent och snyggt, men själva huden är grön och fin ;)

Våmhuskullan

  • Inlägg: 1519
    • -
Re:Få bort ärg
« Svar #1 skrivet: 24 nov-07 kl 21:28 »
testa med att gnugga med citron...eller citronsyra alt bikarbonat kanske...
berätta om det funka  :D

 

Chester

  • Gäst
Re:Få bort ärg
« Svar #2 skrivet: 25 nov-07 kl 13:38 »
ja det ska jag prova! Har inget ärg på mig just nu men när det blir så ska jag berätta hur det har gått!


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

649 gäster, 2 användare
Nataks, Petter B

* Forum

* Om tidningen Åter



- Hämtade just ut 11 gamla nummer av tidningen och skrockade välmående när jag öppnade paketet. Det ska bli så intressant att läsa dessa <3 Flera av sakerna känns väldigt aktuella just nu. Har bla funderat på jordkällare, flytta en timring och veganmat för självhushållare. Nu är jag ingen äkta vegan då jag blev lika glad över att ett nummer handlar om beredning av fårskinn men jag äter veganskt.
/Anna W

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser