Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Banta?  (läst 863 gånger)

kanindiddi

  • Inlägg: 47
Banta?
« skrivet: 25 okt-07 kl 17:48 »
hej jag har en dvärgvädur kanin på ca16 månader och han väger 2,3 kg. är det normalt eller måste han banta? och isåfall hur ???

gård t salu

  • Inlägg: 233
    • Uppland
Re:Banta?
« Svar #1 skrivet: 27 okt-07 kl 09:14 »
Hej Kanindiddi!
En lagom vikt på dvärgvädur brukar va på knappt 2 kg. Vill du banta din kanin så ge hö, men dra ner på pellets eller ta bort det helt ett tag.
Mina ninisar får alltid hö, halm och fri tillgång på havre+korn. Samt att dom får färska grenar att gnaga på och någon enstaka gång lite grönsaker. Då har jag dom utomhus i hägn på ca 10m2, och dom har bra hull. Kommer ev. att komplettera med solrosfrön när det blir minusgrader.
Ha de bra!
Mvh elin

 

kanindiddi

  • Inlägg: 47
Re:Banta?
« Svar #2 skrivet: 27 okt-07 kl 11:37 »
jag ska nog inte ge honom gnagarblandning längre för det är säkert det som gör honom fet. ska börja med havre och korn tack för svaret :)


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

692 gäster, 2 användare
Trollgumman, Anders Flix

* Forum

* Om tidningen Åter



- Superinspirerande! Nu är jag prenumerant!
/ Pia T

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser