Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  lyst äggen..  (läst 1150 gånger)

ewaldz

  • Inlägg: 41
lyst äggen..
« skrivet: 23 sep-07 kl 21:19 »
jag har varit o lyst mina ägg nu idag o jag lös bara 2 o i ett av dom såg man inte igenom, är där kycklingar i dom då o i såfall när kläcks dom tror ni?

PycklingMamma

  • Inlägg: 193
  • Simma inte motströms, åk motorbåt!!!
    • Småland
Re:äggen
« Svar #1 skrivet: 23 sep-07 kl 22:17 »
Hej! Ja det är förmodligen en liten i. Du ska se som en luftbubbla i ena änden! När gick hönan å la sej på äggen??
Mvh
PM
Det var en gång två älgar som va ute å flög, då sa den ena älgen till den andra:

- Du har en bulle i ögat!!!  Den andra svarar:  - VA? Jag hör inte vad du säger för ja har en bulle i ögat!!!

ewaldz

  • Inlägg: 41
Re:äggen
« Svar #2 skrivet: 23 sep-07 kl 22:34 »
hej hon la sig för ca 3,5 veckoer sen

maunen

  • Inlägg: 216
    • Skåne
Re:äggen
« Svar #3 skrivet: 24 sep-07 kl 00:28 »
Hej!
Det tar 3veckor ( 21 dagar) för ett hönsägg att kläckas. Så det kan vara ett dött embryo eller så måste det ha gått över tiden.

 

Melica

  • Inlägg: 447
Re:äggen
« Svar #4 skrivet: 24 sep-07 kl 01:02 »
eller så kan någon annan höna lagt ett ägg hos henne sedan hon börjat ruva. Då kanske det kommer att kläckas alldeles strax.
Är på jakt efter dvärghöns som lägger färgade ägg. Gröna, mörkbruna eller prickiga. Köper gärna avelsägg. Är även intresserad av blandraser.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

531 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Otroligt mycket läsvärda artiklar. Jag väntar alltid med spänning på nästa nummer, en otroligt bra tidning!
/ Pia Elldalen

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser