Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Ruvande Mignon  (läst 1227 gånger)

amarantus

  • Gäst
Ruvande Mignon
« skrivet: 28 mar-08 kl 09:22 »
Nu har min Mignon legat och ruvat i ca en vecka. Är så förväntansfull på vad de 12 (ca) äggen hon har blandat med 3 svarthönsägg.

Tänk om jag har sån tur att hanen hann befrukta alla från dag ett då han kom! så då är han guld värd :-*

Taggis

  • Inlägg: 990
  • vänner
SV: Ruvande Mignon
« Svar #1 skrivet: 28 mar-08 kl 13:14 »
Spännande amarantus  :)! Han är säkert guld värd ska du se ,ska du lysa äggen frst ? Hur länge ska dom ruvas Mignon äggen det är väl längre än "svartingarna"?
Bor på landet med man & barn samt katter,hund,höns,ankor,får

amarantus

  • Gäst
SV: Ruvande Mignon
« Svar #2 skrivet: 28 mar-08 kl 15:13 »
Spännande amarantus  :)! Han är säkert guld värd ska du se ,ska du lysa äggen frst ? Hur länge ska dom ruvas Mignon äggen det är väl längre än "svartingarna"?

Hon ligger med halmstrån över sig som i en hydda så jag låter henne vara tänkte jag. Är så rädd att hon ska gå av såhär första gången.
Jag vet inte hur länge en Mignon ligger ::) kanske någon annan vet? nog längre än Svartisar iallafall som du säger...

Mina andra Ankor låg väl ca 28-30 dar fast det var ett par år sedan så minnet sviker mig!

Nettis

  • Inlägg: 2568
  • Smörblommans Siv
SV: Ruvande Mignon
« Svar #3 skrivet: 28 mar-08 kl 22:06 »
Hönsägg ligger ca 21 dygn och ankor ca 28 dygn. Bäst du tar reda på hönsäggen innan de börjar kläckas så hon inte går av sina egna ägg.

 

amarantus

  • Gäst
SV: Ruvande Mignon
« Svar #4 skrivet: 29 mar-08 kl 07:45 »
Just det Nettis ;) tur du påminde mig faktiskt :-[
Jag hystade in de 3 äggen som höll på att frysa sönder från hönshuset...


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

514 gäster, 2 användare
EmelyAjp28, Galaxie

* Forum

* Om tidningen Åter



- Snubblade över tidningen på biblioteket häromdagen. Blev kvar till stängning och lånade till slut hem sista årgången. Så intressant läsning!
Både jag och min man har saknat en tidning med "mer djup" och mindre gloss. Kul att lära sig mer om intressanta, nödvändiga ämnen.
Även om tidningen är fin...
/Jeanette

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser