blåsvarta haklappar förfrysning?

Startat av kaia, 10 Feb-12 kl 09:11

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

kaia

min tuppesnuppe verkar ha förfrusit haklapparna. Igår morse när jag öppnade till dem var haklapparna fläckvis blåsvarta och väldigt svullna, som om det fanns rätt mkt vätska i dem. Han vickade huvudet hit o dit o ville liksom backa ifrån dem, verkade göra ont. Han har sovit inne i vardagsrummet i bur i natt för att inte bli ännu kallare men är ute under dagen.

Har nån ett tips på vad jag kan göra? Ska man sticka hål på lapparna och tömma? Smörja med ibumetingel? Kan det vara nåt annat än förfrysning?

Lina79

Man ska nog inte sticka hål på dem  :o
Men har hört att det hjälper med ett tjockt lager vaselin! Så smörj in honom så blir det säkert bättre  ;)
Grand Danois, Bondkatt, Dvärgkochin, Mille fleur

Lycka

Varför har han frusit haklapparna och inte kammen isf.
Här är det element som gäller då det är kallt.
Hua vad ont han har.
Hedemorahöns

Getterna på berget

Citat från: Lycka skrivet 10 Feb-12 kl 09:39
Varför har han frusit haklapparna och inte kammen isf.
Här är det element som gäller då det är kallt.
Hua vad ont han har.

Hej Lycka
Min Hedemoratupp hade kammen svartröd i förra veckan när vi hade - 8 grader i hönshuset en natt  och -32 ute. Jag hängde då dit en värmelampa, godkänd för djurstallar, och då tinade han upp och det svarta blev rött dagen efter. Jag har hört att det kan frysa i kammen så det blir en skada som så småningom ramlar loss och ersätts med ny hud senare. Vet ej om det stämmer.
Getar´n
Livsglädje

Cokett

Att slören (haklappen) blir frusen beror hos mig på att tuppen doppat den i vatten (druckit vatten inne och sedan gått ut i kylan) eller det kommit snö på. Min magkänsla är att inte smeta in med något men det kan vara helt fel därför följer jag tråden med intresse.
       MvH Cokett
Bor på liten gård med några Gotlandslamm, hästar, hundar, katter,man och höns

Sirpa

Citat från: kaia skrivet 10 Feb-12 kl 09:11
min tuppesnuppe verkar ha förfrusit haklapparna. Igår morse när jag öppnade till dem var haklapparna fläckvis blåsvarta och väldigt svullna, som om det fanns rätt mkt vätska i dem.

Hur ser kammen ut på honom ?
Har han förfrusit sig borde väl kammen vara förfrusen oclså eller ???
Höns och Liljor i min trädgård.

Azoo-Lina

Citat från: Sirpa skrivet 10 Feb-12 kl 23:17
Hur ser kammen ut på honom ?
Har han förfrusit sig borde väl kammen vara förfrusen oclså eller ???
Tuppar kan mycket väl förfrysa bara slören just pga att dom droppar dem i vatten när dom dricker precis som Cokett skrev i ett tidigare inlägg. Jag har också råkat ut för de på någon tupp vid enstaka tillfälle.
Har en underbar gubbe, 4 omöjliga vovvar, 6 busiga katter, lagom många höns och ankor och ett par hundra tusen bin! Läs mer om oss här http://www.frulaurin.n.nu eller här http://oloflaurin.blogspot.com/

Fuglemakeren!

Jag också, en chabo med stor kam, vätskefyllda blåsor och blåsvarta toppar. Han fick Metacam mot värken och Bacimycinpuder på skadorna. Viktigast tror jag det var att han fick bo inomhus i tre veckor, han fick sjukvisiter varje dag av olika flockmedlemmar så han inte skulle bli bortglömd. Det gick hur bra som helst med den tuppen.
www.fuglemakeren.net
sultan, malay, MES, chabo, silke, dvärgsilke


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

1 025 Gäster, 0 användare