Spänning!

Startat av Torptomten, 20 Aug-07 kl 20:13

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Torptomten

Det fick jag härom dagen mer av än vad jag vill ha.
Okey, radion hade varnat för intensivt åskväder men ändå....
Efter två minuters åskväder fylldes huset av ett ljus, starkare än jag någonsin sett inne i ett hus, samtidigt hörs eller snarare uppfylls jag av ett buller som var obeskrivligt enormt starkt, i samma nu känner jag ett våldsamt "bett" i de fingrar jag stödde mot varmluftskamminen och armen gjorde någrå märkliga och okontrollerbara rörelser.
All el var borta på en fas men med en arm som fortsatte att fara runt lite då och då och med lock för öronen lade jag mig att sova, eftersom jag kände mig lite trött i knäna. Detta efter att ha satt en av brandsläckarna vid sängen och extra kollat brandvarnaren.

Nästa morgon fann jag stora sprickor i barken på en stor gran 40 m från huset. De skuggföredragande växter jag odlade runt den sog kokta ut och metallringen på en plasttunna som stått lutad mot trädet låg två meter från tunnan.
I servisskåpet fan jag en 16 amp säkring kass och i gruppcentralen två 10 amp säkringar som oxå löst ut. Den ena svarar för elvärme och elfläkten i kamminen. Den andra är avdelad för belysningen i mitt lilla torp.
Det ligger mycket högt och sist på elledningen.
Det har tilöl allt annat även plåttak och RF stål i skorstenen.

Någon som har förslag på bra åskskydd och var jag kan finna delar till detta?

PS. Armen ryckte de nästkommande dagarna och jag hade som myror i fingrarna men nu är allt OK?
Djurägare, medmänniska på landsbygden och en liten del av den oändliga Skapelsen.

Motto: Ora et Labora!

Blomme

Åskledare brukar ju vara poppis.

Tompas11

Vilken skräckinjagande upplevelse du har varit med om. Tur att du undkom med livet i behåll.

Länken nedan behandlar det mesta om blixt och dunder samt naturligtvis åskskydd/blixtskydd.

http://www.hvi.uu.se/Lightning/blixtskydd/blixtskydd.html
If it doesn't work, chrome it!


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

489 Gäster, 1 användare
Hantverkaren