Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  snuvig kanin ?!?!?!??  (läst 1288 gånger)

brantas

  • Inlägg: 2106
  • www.brantas.se
    • Halland
    • brantas
snuvig kanin ?!?!?!??
« skrivet: 01 aug-07 kl 10:26 »
min fina kaninhane har fått snuva, han blev nollad på utställningen då de märkte det( jag hade ingen aning) och jag fick aldrig veta vad jag skulle göra åt det, de sa bara att det var mklt smittsamt och att jag var tvungen att ta bort honom från området (pinsamt....) han går nu tillsammans med en av honomorna och det verkar inte som om hon har blivit smittad.
han var i sin utebur, men skydd för både vind och regn när det regnade så otroligt mkt för 1,5 månda sen, det blev då översvämmning på gräsmattan under natten så han stod i vatten några timmar, kan han har blivit förkyld av detta eller kan det vara den väldigt lättsmittade snuvan ? då borde mina andra kaniner oxå ha fått det.
hur ser man att snuvan är över ?? deet såg ut som lite snor i näsborranra när vi kom hem från utställningen, men det är ju borta nu. är han fortfarnde snuvig då eller kan jag ställa ut honom igen ??
Planerar Hönsbytardag i Väröbacka den 20/4 mer info på www.brantas.se
ALLA är välkomna !

Potatisblomma

  • Inlägg: 2404
    • Södermanland
Re:snuvig kanin ?!?!?!??
« Svar #1 skrivet: 01 aug-07 kl 13:10 »
Inte en aning om han är frisk nu, eller ej. Håll honom avskild från övriga kaniner några månader och se om han nyser/snorar igen.

Pasturellatråden:
http://www.alternativ.nu/yabbv2/index.php?board=19;action=display;threadid=17962;start=0

Om det är pasturella så kan kaniner runt om vara smittbärare utan att själva bli snoriga...
Landsflykting i storstan...

Potatisblomma

  • Inlägg: 2404
    • Södermanland
Re:snuvig kanin ?!?!?!??
« Svar #2 skrivet: 01 aug-07 kl 13:11 »
Förhoppningsvis är det bara en vanlig förkylning *håller tummarna*
Landsflykting i storstan...

 

brantas

  • Inlägg: 2106
  • www.brantas.se
    • Halland
    • brantas
Re:snuvig kanin ?!?!?!??
« Svar #3 skrivet: 01 aug-07 kl 14:19 »
jag läste lite på den andra tråden, jag har aldrig hört honom nysa, och om det är så dödlig så borde han ha varit stendöd nu. han är inte det minsta hänging utan är ute och leker med de andra honorna i hundgården som jag använder som större rastgård.
jag hoppas att det bara är en förkylning efter att han stod i vatten för länge. man är ju aldrig beredd på översvämningar... :(
« Senast ändrad: 01 aug-07 kl 14:20 av ms_krudd »
Planerar Hönsbytardag i Väröbacka den 20/4 mer info på www.brantas.se
ALLA är välkomna !


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

456 gäster, 1 användare
Aquamaja

* Forum

* Om tidningen Åter



- Bästa tidning jag någonsin har läst!
/Jeya M

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser