Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  ällingarna dör..  (läst 1353 gånger)

snörom

  • Inlägg: 181
  • trägen vinner
ällingarna dör..
« skrivet: 22 jul-07 kl 12:03 »
Hejsan igen!

Har nu en annan fråga. Min myskanka har blivit mamma för andra ggr. Första ggr blev det bara 1 älling som dog men denna gång blev det 5.

Problemet nu är att 1 låg död efter andra morgonen en bit från mamman, 3:dje dagen blev två till liggandes ensamma och kalla och mamman gick ut med 2 i rastgården. Pappan finns i samma utrymme. Har nu tagit in de två nästan livlösa ällingarna och masserat dem, de låter lite ibland man man masserar dem. Vad skall jag nu ta mig till, det är första ggr jag har ällingar men haft kycklingar många ggr som hönan själv tagit hand om samt kläckt i kläckmaskin  u a.
Vad kan jag göra?

(Under tiden jag skrev detta dog den ena, snyft?)
« Senast ändrad: 22 jul-07 kl 12:08 av snörom »
trägen vinner. höns, får, kaniner, bin, katter, koi, undulater samt vilda djur.

 

Anna Ho

  • Inlägg: 1079
    • Östergötland
Re:Bråttom,problem med ällingar
« Svar #1 skrivet: 22 jul-07 kl 13:59 »
Stäng ut pappan från mamman och de små !, kan vara så att han är där och parar och då trampas de små på, eller så är det helt enkelt så att ällingarna var svaga från starten eller så är hon ingen bra mamma.
"Lycka är att ha en Heeler i hälarna och en korthårs Collie i knät :-)"

Har mjölkkor, hundar, häst, huskatter och en Maine Coon, marsvin och höns: dv RIR, dv Plymouth Rock och dv Sussex.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

503 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Var väldigt intressant att läsa om vinterskörd. Så blir att försöka sig på det iår. Även mitt intresse för permakultur har väckts och jag hoppas på att det kommer fler artiklar om detta ämne och hur man kan starta upp det hemma.
/Sanna J

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser