Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Vad ska jag så?  (läst 1318 gånger)

Tuve

  • Inlägg: 785
    • Skåne
Vad ska jag så?
« skrivet: 11 jul-07 kl 20:58 »
Jag ska plöja upp en remsa jord invid stallet och bygga mig en utegård till hönsen där. Där växer idag bara skräppor och gatkamomill, och nästan inget gräs. Där har gått hästar året om, i några år innan vi köpte stället, och trampat till jorden. Jag vill plöja upp för att underlätta grävning för stolpar och för att gräva ner hönsnätet en bit under jord, och så förstås så in nåt hönsgott.

Jordmånen är mellanlera, tror jag. Känner man på den känns den rätt sandig, faktiskt, men med tydligt lerinslag. Den verkar hyfsat genomsläpplig, för trots det ohyggliga regnandet har det runnit undan rätt bra. Där är mycket sten.

Jag undrar om det finns anledning att akta sig för att köra på eller plöja i jorden när den är våt?

Och sen - vad är det bästa att så in till dem? Det ska vara smakligt, och helst tåligt mot måttligt sprättande.
Min plan är att hönsen och ankorna får gå lösa i trädgården på somrarna, men om vintern när rovdjurshotet är för stort får de gå instängda. Ytan jag planerar är drygt 100 kvadratmeter, så den räcker gott och väl att dela av så att de inte betar på hela ytan samtidigt. Jag har 8 höns och 2 myskankor. Viss tillökning blir det väl, hoppas jag, men jag kommer nog i slutändan ha 12-15 höns och 2-4 myskankor. Jag skulle kunna göra utegården ännu större, vad tror ni?

Lotus74

  • Inlägg: 63
    • Värmland
    • Struven
Re:Vad ska jag så till hönsen?
« Svar #1 skrivet: 23 jul-07 kl 08:54 »
100 kvm är stort. Bra om du delar in den i mindre gårdar för just det där med att de inte hinner "beta" av allt på en gång. Jag har mindre utrymme för mina, å andra sidan går jag nästan varje dag och mockar i gårdarna så att det inte blir för mycket avföring. ;)
Har skånsk blommehönor genbank . En skogis och en katt som tror att hon är en hund + en jättego hund.

 

Lena A

  • Inlägg: 1598
Re:Vad ska jag så till hönsen?
« Svar #2 skrivet: 23 jul-07 kl 10:40 »
Jag har  6 hönor och en tupp. Min utegård till hönsen är ca 20-25 kvm och det området sprätter de upp på nolltid om de bara är där. Jag har dem ute i det fria en stor del av dagen (med P1 påslagen för att skrämma bort rovdjur  :D :-\).

Jag tror att du ska göra utegården så stor som möjligt, när du ändå håller på. Det är också bra att du kan dela upp den i olika sektioner. Ankfötter trampar ner gräs o.d. dyligt snabbt och höns sprätter, som sagt.  ;)

Att det är mycket sten är ingen nackdel. Höns behöver ju småsten för matsmältningen. Min utegård är ganska kal, tyvärr, men där finns brännässlor som hönsen inte gillar men som, för mig, åtminstone är en grön växt  :-\.  Jag kastar också in grästuvor till dem, när vi är borta på dagarna och jag inte släpper ut dem.

Jag skulle försöka så litet gräs (trots allt), några buskar som skydd för väder och vind, där de kan gå under och gömma sig, ormbunkar.

Sedan kan du också lägga ut några grenar och andra "leksaker" till dem, så att de har litet att göra.

Jag tror du kommer att upptäcka att de vill gå ut även på vintern. Du bör också tänka på att ha något sorts tak/nät  över utegården som skydd för flygande rovdjur.
« Senast ändrad: 23 jul-07 kl 10:41 av Lena A »


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

398 gäster, 1 användare
Tli

* Forum

* Om tidningen Åter



- Mycket intressanta uppslag! Blev väldigt sugen på att skaffa höns. Efter större delen av renoveringarna på huset är klara så ska jag bannemig också skaffa mig några höns!
/Dennis Bengtsson

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser