Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  får ska BSE-testas  (läst 1619 gånger)

Grimla

  • Inlägg: 4057
  • 432Grimla på bilden.
    • Hälsingland
får ska BSE-testas
« skrivet: 24 sep-06 kl 17:24 »
EU har bestämt att samtliga får i Sverige över 18 månader ska BSE-testas. Anledningen är tre misstänkta sjukdomsfall i Frankrike och Cypern. Beslutet kan bli kostsamt för svenska fårägare. (Land)
Islandshöns och Sk.Blommehöns (båda raserna med o utan hätta). 4 Fjällkor, Häst, Får, Katt ♥

ninna b

  • Gäst
Re:får ska BSE-testas
« Svar #1 skrivet: 25 sep-06 kl 07:02 »
Det måste vara som med kossor då---att man provtar dom när dom har dött. Samma gäller för får och getter redan när det gäller Scrapie fast då är det kostnadsfritt. Även kadaverbilen är gratis.

 

morAkka

  • Inlägg: 17
Re:får ska BSE-testas
« Svar #2 skrivet: 25 jul-07 kl 12:35 »
Det måste vara som med kossor då---att man provtar dom när dom har dött. Samma gäller för får och getter redan när det gäller Scrapie fast då är det kostnadsfritt. Även kadaverbilen är gratis.
Bara över 18 mån ålder
/morAkka


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

579 gäster, 1 användare
Galaxie

* Forum

* Om tidningen Åter



- Supernöjd med den nya tidningen! Ska fixa ny betalning nu så vi har täckt upp det kommande året, ser fram emot att bygga upp ett litet bibliotek av tidningarna. :) Och maken är ivrig att få testa på ölbryggandet som finns med i senaste numret.. :P
/Maria Örni

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser