Vatten och minigris (på vintern)

Startat av Lisa Bäckman, 18 Nov-23 kl 13:27

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Lisa Bäckman

Hej
Vi har 4 minigrisar som bor ute. Vi förbereder nu dem för deras första vinter. De har redan innan dragfritt boende, takskyddad uteplats och stor mark att springa fritt på. Vi ger dem mat 2 om dagen och fyller på vatten vid behov. Men som ju börjar bli gradvis kallare och kan ju snart bli rejält kallt. (Vi har vattnet precis utanför deras "hus".)

Vi vet att de måste ha varmare vatten 2 gånger om dagen när det är minus. Men också att det är bra med fri tillgång till vatten som inte är iskallt. Kan se att det finns olika lösningar men ville se hur andra  har ni löst detta på bästa sätt.

torbjorn

Hur ser era förutsättningar ut närmare bestämt? Finns exempelvis tillgång till el eller ett vattenburet värmesystem i någon byggnad i närheten?

esten

Frostfri vattenkopp finns de som är mycket välisolerade och inte kräver el och de som kräver el.


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

282 Gäster, 1 användare
Karlsdotter