Naturligt foder

Startat av mindlea, 20 Mar-21 kl 20:47

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

mindlea

Om man vill mata sina höns med sån mat dom äter i det vilda, vad kan man ge dom då? Jag vill helt undvika spannmål, soja och majs.

Bösahusarn

Frystorkade bär, mask, allt möjligt grönt som går att hitta. Bara att samla på sig!
Det är aldrig för sent att ge upp.

kretslopp

Kålblad och gräs var dag. Mask från maskkomposten. Matrester. skal mm. Allt ruttet och dåligt frän odlingarna. Det dom inte vill äta tages tillbaka till komposten där det ger mer mask åt dom pluss näring tillodlingarna.
kretslopp

Permission

Höns lever inte vilda så det är en hypotetisk tanke.

Efwa

Citat från: Permission skrivet 21 Mar-21 kl 23:23
Höns lever inte vilda så det är en hypotetisk tanke.

Min tanke också. Dessutom lägger de inte ägg i den utsträckningen i det vilda som de gör som domesticerade. Spannmål (eller färdigblandat hönsfoder) är ju avgörande för att hålla djuren vid liv under vintern. Jag skulle säga att det är en utopi.

Jag tänker att om man ska hinna spara mat under sommaren till sina fåglar under sommarhalvåret kommer man ha att göra väldigt länge.

De energihöga saker (som inte är spannmål) jag kan tänka mig är nötter och vilda frön och till ca 7 hönor torde det ligga på runt 50-100 kg för ett vinterhalvår beroende på var man bor. Tänker att det inte är rimligt att tänka sig att man ska samla ihop.

Även durum, hirs och liknande klassas ju som spannmål.

Varför är spannmål dåligt kan man ju också fråga sig?
Alla olika spannmål har sina fina egenskaper och kan med rätt blandning vara både nyttigt, energirikt och bra mat till djur.


Själv är bäste dräng

Rapphöns kanske...

Om man har hönsen i ett växthus, och inte för många, så kan man nog klara dem på det som växer och kryper där.

Znibban

Du kan ju alltid grodda till hönsen under vintern då de inte kan beta utomhus. Ärtskott kan du göra av vanliga gula ärter, vetegräs älskar dem, ganska enkelt att göra men kräver plats och tar lite tid.
Hönsen älskar det i alla fall. Ett litet avbrott i vardagen när man inte kan gå utomhus. Nu måste ju alla höns vara inne pga fågelinfluensan.

Efwa

Citat från: Znibban skrivet 22 Mar-21 kl 09:11
Du kan ju alltid grodda till hönsen under vintern då de inte kan beta utomhus. Ärtskott kan du göra av vanliga gula ärter, vetegräs älskar dem, ganska enkelt att göra men kräver plats och tar lite tid.
Hönsen älskar det i alla fall. Ett litet avbrott i vardagen när man inte kan gå utomhus. Nu måste ju alla höns vara inne pga fågelinfluensan.

Jättebra idé!
Dock är allt det du skriver spannmål men jag antar att även du anser att spannmål är en viktig del i hönsens överlevnad, vilket jag tror att majoriteten är.

Karlsdotter

Spannmål är ju egentligen ett gräsfrö. Så då borde det inte vara så farligt. Är man rädd för att det är för förädlat kan man ju söka efter oförädlade sorter som ex svarthavre eller enkornsvete osv. Alla andra gräsfrön man kan samla under sommaren funkar ju också som timotej eller klöver samt många andra gräsfrön och frön från blommor som solrosor.

Men hönsen kommer inte från våra breddgrader så vill man ge det som är naturligt får man flytta till varmare länder med lite mer regnskog och helt andra växter och djur.

kretslopp

När jag var liten kokades det potatis till hönsen.
kretslopp

Bösahusarn

Citat från: kretslopp skrivet 23 Mar-21 kl 16:09
När jag var liten kokades det potatis till hönsen.
Inte många vilda höns som gör det bara...
Det är aldrig för sent att ge upp.

Efwa

Citat från: Bösahusarn skrivet 24 Mar-21 kl 23:31
Inte många vilda höns som gör det bara...

Tänkte exakt samma sak.  ;D

Skogsvilde

Citat från: mindlea skrivet 20 Mar-21 kl 20:47
Om man vill mata sina höns med sån mat dom äter i det vilda, vad kan man ge dom då? Jag vill helt undvika spannmål, soja och majs.

Du får helt enkelt odla de xtwr som ger det dom föredrar i det vilda. I princip är det alla frögivande, dom äter en hel del späda rötter och mindre insekter, maskar, kadaver är poppis.
Nackdelen med allt detta är att det är ett väldigt arbetsintensiva sätt att föda sina höns på då det mesta måste skördas för hand.

En kompromiss är att skippa majs och soja i huvudsak och satsa på närodlad säd.
Du kan odla fodermajs med gott resultat i Sverige om du känner för det. Soja är på gränsen.

Och tyvärr. Skulle du samla mat så lär det vara väldigt tunna höns efter vintern.
E-nr är inte det minsta lilla farliga.
Det kan vara produkten som döljer sig bakom som ställer till det.
Men inte nödvändigtvis.

Prillis

Nässlor och nässelfrön, torkar jag till både oss och hönsen men det är ju bara som lite extra tillskott. Nyttigt och bra.


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

573 Gäster, 0 användare