Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

 

Författare Ämne:  Garva rårandsläder?  (läst 2746 gånger)

JS

  • Inlägg: 89
Garva rårandsläder?
« skrivet: 10 apr-19 kl 20:56 »
I somras beredde jag en kohud till råhud. Nu tänkte jag försöka göra några bitar av den till rårand som jag kan använda till knivslidor mm.
Men jag hittar inget om hur jag går till väga. Jag har väldigt lite erfarenhet av beredning av läder över lag. Garvar jag bara och tar upp den tidigare? Låter bli att sträcka och töja?


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

693 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Så mysig, inspirerande och härlig tidning! Sätter igång en känsla av att allt är möjligt. Vill bli självhushållare nu! I framtiden ska vi ha våran gård och Jag längtar så! Livet kan vara bra underbart och det är värt att kämpa för sin dröm så vi kan leva på riktigt. Inte i samhällets ekorrhjul utan ta tillvara på livet till fullo.
/ Linda

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser