Sockerbetor!!??

Startat av Skogsbönan, 16 Apr-17 kl 19:12

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Skogsbönan

Någon som vet var/om det är möjligt att få tag i utsäde/frö!?

Benjamin Silvén

Kanske gammal tråd men tänkte att jag kan ge dig ett svar ändå.

Ekologiska betor odlas inte i Sverige, så lättast att få tag i är betade.

Syngenta är en stor återförsäljare av betfrö men de är främst (enbart) till jordbrukare och sockerbetsfrö är väldigt dyre. Verkligen svindyra.

Bor du i södra Sverige hade jag frågat närmaste bonde som odlar om du hade kunnat få ett par frö för att kunna "prova" själv hemma för skojs skull.

Alternativs kan jag posta några till dig. Har 2 sorter varav en är från denna säsongen och en är från förra säsongen. 1 från syngenta och en från okänd. Båda är dock betade och jag kan inte garantera grobarheten. Syngenta fröna låg på ungefär 60% i grobarhet vid ett test i höstas.

borsdorfer

Tips: starta tillverkning av betfrö för ekologisk odling. Även morotsfrö och rödbetsfrö behöver vi produktion av i Sverige.


Vi slutar med Google-annonser för att finansiera hemsidan.
Här kan du lämna ett frivilligt bidrag till tidningen och forumets fortlevnad.
Tack!

* Online just nu

688 Gäster, 7 användare (2 Dolda)
mulle mullvad, kretslopp, ärt, Petter B, Högnemobon
Som ni alla märker ser forumet galet ut just nu. Det är första steget i en stor uppdatering. I dag lördag börjar jag fila på att snygga till det lite så man känner igen sig. Alla buggar och knepigheter skickas gärna till petter@alternativ.nu eller postas i denna tråd  /Petter

* Forum

* Om Tidningen Åter



- Genuin och läsvärd! Bra tips och idéer för att stå på egna ben.
/Camilla W