Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Beställt hem ägg  (läst 912 gånger)

Lillaliina

  • Inlägg: 1
Beställt hem ägg
« skrivet: 10 feb-17 kl 10:58 »
Hejsan.

Vi är helt novis på detta med äggkläckning och har nu beställt hem våra första avelsägg.
Läste någonstans att när man får hem äggen bör man låta dem "vila" innan man sätter in dem i äggkläckaren. Motsvarande ett dygn om jag inte missminner mig, detta för att låta membranen stabiliseras.
Någon som har nån uppfattning om detta?

Mvh
Eveliina o Robban  :)

 

Sonnarps naturbruk

  • Inlägg: 100
    • Skåne
SV: Beställt hem ägg
« Svar #1 skrivet: 10 feb-17 kl 18:50 »
Det är inte fel att låta äggen vila och då stående med den spetsiga änden nedåt. 12-24 timmar är bra


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

610 gäster, 1 användare (1 dolda)

* Forum

* Om tidningen Åter



- Så mysig, inspirerande och härlig tidning! Sätter igång en känsla av att allt är möjligt. Vill bli självhushållare nu! I framtiden ska vi ha våran gård och Jag längtar så! Livet kan vara bra underbart och det är värt att kämpa för sin dröm så vi kan leva på riktigt. Inte i samhällets ekorrhjul utan ta tillvara på livet till fullo.
/ Linda

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser