Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Odling i zon 7-8  (läst 2620 gånger)

sosom11

  • Inlägg: 2
    • Uppland
Odling i zon 7-8
« skrivet: 28 okt-15 kl 16:58 »
Hej, jag och några kompisar kommer att flytta ihop till ett kollektiv och starta ett biodynamiskt lantbruk som vi då kommer försöka vara nästan helt självförsörjade på. Vi vill flytta norr ut, antigen västerbottens inland eller norrbotten. Har ni några erfarenheter av vallodling, spannmålsodling och grönsaksodling i dessa områden? Hur många hektar behöver man? Måste man ha mer hektar i zon 7/8 än i 4/5? Behöver också lite kommentarer till vad ni tror om vårat upplägg.

Djurbesättning:
3 brukshästar, ardenner eller nordsvensk.
2 kor + eventuella kalvar (mindre raser, fjällko eller rökulla)
5 linderödsvin + eventuella kultingar.
20 ankor Rasförslag?
20 höns Rasförslag? Eller höns från industrier?
20 slaktkaniner Rasförslag?
15 tackor för avel och ull + bagge och lamm till slakt. Rasförslag?

Mark:
5 h vall. (Hur mycket vall får man ut i zon 8/7? 3 ton/hektar?)
10/15 h skog - tall.
10 h betesmark.
3 h spannmålsodling.

Vi alla är utbildade inom biodynamiskt lantbruk och en av oss inom bygg, vill alltså helst inte få några negativa kommentarer utan mer svar på mina frågor  ;D

Karlsdotter

  • Inlägg: 1492
    • Ångermanland
SV: Odling i zon 7-8
« Svar #1 skrivet: 28 okt-15 kl 17:50 »
För så många och stora hästar som kommer att behöva stora mängder hö tillsammans med så många får plus korna så är du minst ett par hektar kort på grovfoder. Jag räknar då 10 kg per dag åt hästar och kor samt 2 kg per dag åt fåren men räknade inte alls på kaninerna.
Även grisarna mår bra av grovfoder men det räcker inte till dem heller.

Jag räknade med att vallen i det område ni är intresserade av kommer att ge ca 3000 kg per hektar.
Spannmål är tveksamt om det hinner mogna alla år.

Tror ni behöver räkna lite mer på foderåtgången.

Besksöta

  • Inlägg: 82
    • Ångermanland
SV: Odling i zon 7-8
« Svar #2 skrivet: 28 okt-15 kl 19:25 »
Jag säger som Karlsdotter. Ni behöver betydligt mer mark för grovfoder.

skräptanten

  • Jane of all trades
  • Inlägg: 3973
  • Självhushållare på svennebanan-PRAO
    • Småland
SV: Odling i zon 7-8
« Svar #3 skrivet: 30 okt-15 kl 08:52 »
Några tankar:
När en köper gård får en ju liksom ta av det som finns på marknaden, och vad en har råd med. Sen får en anpassa sig efter det. Kanske har den gård ni fastnar för 30 ha skog och 5 ha bete och 5 ha åker istället? Planera och drömma kan en alltid göra, men det är mer meningsfullt när det finns en konkret gård att planera runt.
Angående odlingarna: Zon 7 eller 8 har bistrare klimat och därmed kortare växt- och betessäsong än zon 4, ja. Men vad en viss vall avkastar kan vara både bättre och sämre än snittet beroende på förhållandena på just den åkern. Detsamma gäller för grönsaks- och rotfruktsodlingar.
Och djuren: Måste ni tvunget ha hästar? Är inte oxar både starkare och friskare? www.oxar.se är en bra hemsida för den som är intresserad! Förr brukade det heta "det är lika sällsynt med en frisk häst som en sjuk oxe". Men hästar har ju de senaste 100 åren ansetts lite fiiinare...
Korna hade jag också funderat över. Visserligen ger de mycket mjölk, men är ni såna storförbrukare av mjölkprodukter i normala fall? Både fjällkor och rödkullor ger massor med mjölk (även när kalven får sitt) och behöver ni all den mjölken? Visserligen ger ett slaktat ungdjur om året mycket kött till ert hushåll, och det är en fördel. Men när ni tänker er en icke-maskinell höskördsmetod, vill ni kanske inte ha så stora höförbrukare som nötkreatur?
Är getter månne ett alternativ som mjölkdjur? En vuxen get eller bock äter ungefär 2 kg hö per dag under vintern, och under betessäsongen är de värdefulla slyröjare på er mark. Den som har getter kan lätt ha egna avelsbockar, där den som har 2 kor måste anlita semin för dyra pengar. Många getter har icke årstidsbunden brunst, så därför kan ex.vis några getter få killing på våren och några på hösten, så har ni tillgång till mjölk året om (precis som är brukligt med kossor).
Och minska ner på fåren, killingkött är godare än lammkött. 5 linderödssuggor är också att ta i, det blir en förgjordad massa kultingar! 20 kaninhonor likaså, gånger 3 kullar gånger 7 ungar = 420 kaninungar om året att äta upp 8) . 20 hönor kanske är mer lagom, köp INTE industrihöns, de har dålig hälsa och värper bara bra första året. En lantras med lagom ruvinstinkt blir bättre, då kan de föröka sig naturligt. Samma med ankorna, tänker jag.
Mjölk ger starka ben. Ekeby-utgödsling ger starka armar också.

sosom11

  • Inlägg: 2
    • Uppland
SV: Odling i zon 7-8
« Svar #4 skrivet: 05 nov-15 kl 11:58 »
Åh vad bra, grovfodret får vi verkligen tänk igenom några gånger till! Allt är ju bara en lös planering men allt som vi kommer ha ligger också i ett stort intresse. Tex mjölkningen, att göra ost, yoghurt mm, fårens ull, hästarna är också ett intresse men vi skulle lika gärna kunna ha oxar eller åsnor.
Vi blir ju också några stycken men barn osv samt har vi tänkt sälja kött, ägg, ull och fällar.
Tack för alla synpunkter!
En fråga till; vad tror ni, måste man ha en stor ladugård och ha alla djuren i eller är det bättre att ha en mindre ladugård med alla smådjur som då också får gå ute vid säsong och ha resten av djuren på separata lösdrifter utomhus?
Är det ett alternativ? Tänker både på djurens bästa, ekonomin och det praktiska.
/Trådskapare

skräptanten

  • Jane of all trades
  • Inlägg: 3973
  • Självhushållare på svennebanan-PRAO
    • Småland
SV: Odling i zon 7-8
« Svar #5 skrivet: 06 nov-15 kl 14:39 »
Intresse eller ej, är det troligen inte arbetsmässigt försvarbart att skörda hö på knappt 3 ha för att föda era tänkta hästar. Själv tycker jag ibland att det är segt att sitta och slå eller vända hö, och vi kör ändå traktorbaserat jordbruk. En hästägare jag pratat med sa att det tar ungefär dubbelt så lång tid att slå med häst, som det gör att slå med traktor+liten slåttermaskin. Och sen ska det dras ihop, och hässjas, och köras in - allt manuellt, hästarna hjälper ju bara till att dra. Lyfta höet hit och dit får ni göra själva. Jag hade nog satsat på oxar istället, som sagt. Och bara 2, då sparar ni genast in nästan 1 ha åker+1 ha bete. Sätta stängsel är inte heller party i ärlighetens namn ;) (även om en slipper göra det vareviga sommar). Jag har ingenting emot allt arbete det är att ha djur, men en bör anpassa valet av djur till vad en vill ha ut av dem, så att utfallet blir rimligt i förhållande till det jobb en lägger ner.
Och vad gäller lagårdsfrågan lär ni nog få hålla tillgodo med den lagård som finns. Ska en vara självförsörjande och bara sälja små mängder livsmedel är det inte lönsamt att bygga nytt, tyvärr. En lagård som är vettig går ändå ofta att göra om invändigt utan alltför stora kostnader. Men tänk på att lagstiftningen har bestämda åsikter om vilka djur som kan vara i samma hus och inte, speciellt om en tänker sig att sälja livsmedel från djuren i fråga.
Och eftersom jag är bonne och inte hästägare, så är lösdrift för min del ett sätt att hålla djur i stallar. Antingen har en djuren uppbundna - eller har en lösdrift, och det har inget med djurens eventuella utegång att göra. Bland hästfolk är lösdrift något annat. Har jag hört.
De flesta djur uppskattar att vara ute på vintern i ett kallt klimat, är det blöta vintrar vill de hellre vara inne, men risken är väl mindre i Norrbotten än i Uppland. En måste "bara" se till att lösa dricksvattenfrågan.
Mjölk ger starka ben. Ekeby-utgödsling ger starka armar också.

Anders S

  • Inlägg: 6171
    • -
    • Fröodling.se
SV: Odling i zon 7-8
« Svar #6 skrivet: 06 nov-15 kl 17:07 »
Eftersom ni vill odla biodynamiskt tycker jag ni kan överväga att ha kor med horn.

lichiplommon

  • Inlägg: 546
    • Hälsingland
SV: Odling i zon 7-8
« Svar #7 skrivet: 06 nov-15 kl 20:31 »

Om man räknar i NE - nötkreatursenheter (motsvarar 10000Mcal foderbehov) så blir ert förslag
3hästar 3NE
2kor 2NE
2kalvar0,6 NE
15 tackor  med lamm 2,25NE
20 hönor 0,2 NE
5 suggor? 1,5 NE
20 ankor - vet ej men mer än höns kanske 0,4 NE
blir totalt 9,95 NE

Med en produktion i zon 7/8 på 0,4NE/ha dvs drygt 2 ton/hö per ha skulle ni behöva 25ha och då tänker jag mark som det går att odla vall på alltså som vare sig det är bete eller slåttermark ingår i en växtföljd. alltså är det för många djur enligt min uppskattning

Jag kan tycka att det går att banta ner listan ganska rejält. tex färre får, getter i stället för kor, färre grisar, lättare hästar och bara två eller oxar osv
Jag håller med de andra att man måste anpassa djurbesättningen efter gården man får tag på. Kanske går en del  mark inte att ha som odlad vall utan bara som extensivt bete. Då lämpar sig får bättre och så vidare.

Angående hästar skulle jag satsar på Nordlandshästar en lättfödd norsk ras som är stark, tålig, viktbärande och som blir gammal. På ett mindre jordbruk skulle man kunna köra dem i par då skulle den orka med en slåttermaskin med 4 fots kniv och en mindre plog. Tunga arbetshästar (ardenner, bruksnordis) äter hemskt mycket foder. Hade själv en Nordlandshäst som jag skötte mina odlingar med i många år. Bra lynne har de också. Oxar har jag ingen aning om men det låter spännande. De är ju lugna så man hinner med att traska efter dem. Finns inget värre än en häst som har bråttom när man ska kupa potatis. 

 

linus.nilsson.37454

  • Inlägg: 93
  • Tapatalk User
    • -
SV: Odling i zon 7-8
« Svar #8 skrivet: 06 nov-15 kl 21:11 »
Man kan ganska snabbt få 5 ton/ha hö här i Norrbotten  om man götselar rätt. De svåra är att få bra torka på det då det ska skörda.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

474 gäster, 1 användare
torbjorn

* Forum

* Om tidningen Åter



- Genuin och läsvärd! Bra tips och idéer för att stå på egna ben.
/Camilla W

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser