Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Timpenning för gräsklippning?  (läst 3539 gånger)

Nikenik

  • Inlägg: 113
    • -
Timpenning för gräsklippning?
« skrivet: 19 maj-15 kl 23:10 »
Bor numera på en gård. Jag betalar 500kr/månaden för att få ställa vagnen där plus el.
Nu frågade mig "hyresvärden" vad jag ville ha för att klippa gräsmattorna... eller... han frågade om jag ville klippa gräsmattorna och jag svarade ungefär "Om jag får betalt."

"Gräsmattorna" består av två stora gräsmattor för varsin villa, gräsmattan runt och framför båda ladugårdarna, maskinhallen, svinhuset och en hel gräsmatta stor som en fotbollsplan utåt vägen...

Åkergräsklippare, handjagare och röjsåg finns på gården. Fast i rätt slitet skick.

Vad tycker ni är rimligt att begära i betalning?

Till saken hör att jag ogillar starkt att klippa gräs (oljudet) och tycker en gräsmatta är bland det mest meningslösa man kan ha. Skulle kunna tänka mig att klippa gräset om det gick att kvitta mot hyran. Vill ju inte betala 500kr i månaden för att klippa en massa gräsmattor jag inte använder.

Även om jag skaffade ett gäng får,hönor och kaniner att klippa åt mig skulle inte min hyresvärd gilla det då dom "skitar ner för mycket på gräsmattan"... Odla upp hela skiten är nog heller inte akutellt.

Ex.

  • Inlägg: 761
    • -
SV: Timpenning för gräsklippning?
« Svar #1 skrivet: 20 maj-15 kl 07:35 »
Eftersom du i stort sett bor gratis, så blir det ju lite konstigt att ta marknadsmässig betalning för att klippa lite gräs. Då kan ju hyresvärden också ta marknadsmässig hyra. Och då blir det kanske inte så kul.

Men ta du 200 kr/gång, så kommer det ju ändå att i stort sett kvittas mot hyran. Finns det maskiner så kör du ju över det där på 2 timmar.
Kan man inte göra det med mandelmassa, så ska man låta bli.

Tjalve

  • Inlägg: 3214
    • Blekinge
SV: Timpenning för gräsklippning?
« Svar #2 skrivet: 20 maj-15 kl 08:24 »
Ska det vara svart och ägaren står för maskiner och bensin så typ 50kr/timmen.
Socialism is a philosophy of failure, the creed of ignorance, and the gospel of envy, its inherent virtue is the equal sharing of misery.

 

Lise

  • Inlägg: 355
    • Värmland
SV: Timpenning för gräsklippning?
« Svar #3 skrivet: 24 maj-15 kl 17:09 »
Täckodka. Då känns gräsklippning meningsfullt 😊


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

646 gäster, 2 användare
Berberis, Seimo

* Forum

* Om tidningen Åter



- Reportaget om ostkursen gör att man blir så sugen!
/Sanna h

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser