Intorkad vattenfläck på vinylmatta

Startat av mulen, 02 Apr-14 kl 09:06

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

mulen

Jaha- så här såg det ut när jag lyfte på hundvattenskålen i morse. Måste varit vatten under skålen som stått under natten. Och inte gick fläcken på den relativt nya matten bort med vanligt vatten eller diskmedel- så nu önskas alla slags tips jag kan få för att få bort denna fulla skugg-färgade runda fläck på mattan.
Ja, jag borde ha haft ett underlägg under matskålarna- men lätt att vara efterklok.... ::)

javill

Vänta och se om den försvinner när fläcken torkar.
"Passa på och var glada nu. Man vet aldrig när det blir roligt nästa gång."

mulen

Den är torr...typ. Men kollade med mattföretaget och dom sa att det möjligtvis var ånga från vattnet som bildats under skålen som trängt sig in och att det kunde försvinna om den får stå och "torka" alt att matskålen inte står uppepå under ett par dagar. Får hoppas att det löser sig

Vitis

Är det bara vatten som trängt in så försvinner den säkert av sig själv. Att skrubba på den gör nog bara att det tar ännu längre tid innan den försvinner. Så, låt den vara och låt den ligga öppen.

Curt


torbjorn

Jag instämmer, den där typen av fläckar på plastmattor försvinner av sig själv inom någon månad.

mulen

Överreagerade nog i morse  :-[ Men fläcken kändes ju enorm och väldigt mörk. Och inget hände heller när jag försökte torka eller skrubba med diskmedel. Men när jag kom hem från jobbet var den borta  ;D


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

425 Gäster, 3 användare
kikki, Katarina, Carolins Skafferi