Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Tips om böcker om brahma?  (läst 675 gånger)

annepanna

  • Inlägg: 166
    • Västergötland
Tips om böcker om brahma?
« skrivet: 07 sep-13 kl 12:30 »
Jag har varit "hönsmamma" i två år och känner mig fortfarande lite som en nybörjare. Nu har jag skaffat fem fina flickor av rasen Brahma och jag har även köpt en kille till dem. De är alla guldsvartbandade, tror jag. Jag har läst många intressanta inlägg om rasen här och tackar för all info. Undrar dock om det finns någon bra bok där man kan få en samlad bild av vilka färger som finns och hur de nedärvs, plus allt annat matnyttigt om rasen?   
I brist på kunskap och erfarenhet får man improvisera.

Oskar 123

  • Inlägg: 466
    • Dalsland
SV: Tips om böcker om brahma?
« Svar #1 skrivet: 07 sep-13 kl 23:24 »
det finns nog inte på svenska. finns en bok som heter hönsraser där det står lite om brahma.
Bor på en liten gård i Dalsland med familjen. Har gotlandsfår, gäss, hund, katter och höns av diverse raser.

 

annepanna

  • Inlägg: 166
    • Västergötland
SV: Tips om böcker om brahma?
« Svar #2 skrivet: 08 sep-13 kl 19:37 »
Tack! Jag ska kolla upp detta. Även engelsk litteratur funkar.
I brist på kunskap och erfarenhet får man improvisera.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

659 gäster, 1 användare (1 dolda)

* Forum

* Om tidningen Åter



- Har läst tidningen hos en vän tidigare, men nu har jag äntligen kommit mig för att prenumerera själv. Ser fram mot mitt första nummer.
/Marie-Louise

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser