Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Halmpotatis och mördarsniglar?  (läst 6052 gånger)

Rabarbern

  • Inlägg: 630
Halmpotatis och mördarsniglar?
« skrivet: 26 dec-08 kl 17:00 »
Jag funderar på att börja odla potatis under halmtäcke och undrar hur mördarsniglar trivs i sådan odling. Kommer de att älska kombinationen av stärkelserik föda och fuktigt mörker?

kobbe

  • Inlägg: 1173
    • Småland
    • Ekoplantan
SV: Halmpotatis och mördarsniglar?
« Svar #1 skrivet: 27 dec-08 kl 11:13 »
Vi har rätt mycket mördarsniglar och min erfarenhet är att dom går på blasten, inte själva knölarna. Och gärna blast som mår lite dåligt, är skadad eller avbruten, eller nån bortglömd knöl vid upptagningen, vilket är helt rätt eftersom sniglar "städar" i naturen  :P
Man kan ju tycka att sniglar inte gillar att krypa omkring i torr halm, men jag odlade kronärtskockor med halmtäcke i somras och gissa vem som var där och kröp? Bland torr halm och stickiga blad? Trots att dom hade allt möjligt annat att äta och åkrar runt omkring?
Omvänd från rik, anställd, stressad & frustrerad storstadsbo till fattig, lugn & glad egen företagare, tillika självhushållare i glesbygd med fru, katter, odlingar, får, mjölkgetter, kaniner, bin och höns.
Bloggar sen flera år om självhushållning på www.ekoplantan.se

Wobbeke

  • Inlägg: 208
    • -
SV: Halmpotatis och mördarsniglar?
« Svar #2 skrivet: 31 dec-08 kl 19:00 »
Hejsan!

Jag har upplevt samma sak, ang potatis. De fina plantorna klarar sig, men de taniga blir uppätna. Dock hittade jag potäter även under dessa små plantor. Har då haft mer problem med sniglar som äter på annat, som mina små kålplantor som försvann. Men det hade nog en del att göra med att de inte mådde prima. När man lyfter på halmen, runt potatisen, fullkomligen kryllar det av sniglar och de sitter även på blasten, men de hindrar inte de stora plantorna.

Mia
Bor offgrid och startar upp mitt eget lilla lantbruk med biodling, får, grisar och grönsaksodling.

Skytten

  • Inlägg: 7426
    • Skåne
SV: Halmpotatis och mördarsniglar?
« Svar #3 skrivet: 01 jan-09 kl 14:38 »
Jag har oxå funderat på detta, då jag ska ha en halmodling av potatis i sommar.
Vi fick första snigelinvasionen i somras, och de gick åt grönsakerna trots att jag flitigt rensade.

Halmen är ju inte alltid torr i en odling, potäterna ligger ju rätt lättåtkomliga, kan tänka mig att möjligen finns det bättre att välja på än potatisblast för en mördarsnigel i de flesta trädgårdar.

Hos mig rörde de inte grönkålen, men gick på spenaten och salladen.

Något annat djur åt upp alla rödbetorna.

Det bästa sättet att misslyckas, är att inte försöka!

Bo

  • Inlägg: 4238
Täckodling
« Svar #4 skrivet: 01 jan-09 kl 16:42 »
En nackdel med hötäckning är att plantorna sämre tål nattkylan då markstrålningen uteblir medan utstrålningen klara nätter kvarstår. Jag har slutat med hötäckning för potatis, bönor och broccoli men täcker i växthuset och ute till mina squash.

Ett par veckor tidigare potatisskörd får man genom att täcka hela landet med genomskinliga presenningar och folie eller vad man hittar som skyddar mot nattkylan och släpper genom ljus.

Skytten

  • Inlägg: 7426
    • Skåne
SV: Halmpotatis och mördarsniglar?
« Svar #5 skrivet: 01 jan-09 kl 17:42 »
Potatis i halm är liksom lite skillt från täckodling, man kan ha en gödselbädd som värmer, om det behövs, det gör det knappast där jag bor.

Vi kommer att få årets kallaste natt  natten som kommer, vet ni det?
Det bästa sättet att misslyckas, är att inte försöka!

Gräbban

  • Inlägg: 674
    • -
SV: Halmpotatis och mördarsniglar?
« Svar #6 skrivet: 03 jan-09 kl 15:31 »
Hur odlar ni potatis med halmtäcke? Har tänkt testa odla potatis till våren, har aldrig gjort det förut. Hur mycket halm måste man täcka med? Vilket underlag är det bästa? När börjar man? måste de kupas? Jag bor i norra skåne, har tillgång till gödselstack å halm och spån. Dock finns på vår mark ett knappt befintligt jordlager. Mest sten å grus..
Om det går som en anka, ser ut som en anka och låter som en anka- då är det mycket troligt att det ÄR en anka...

Znibban

  • Inlägg: 1407
    • Skåne
SV: Halmpotatis och mördarsniglar?
« Svar #7 skrivet: 17 mar-13 kl 11:53 »
Hur odlar ni potatis med halmtäcke? Har tänkt testa odla potatis till våren, har aldrig gjort det förut. Hur mycket halm måste man täcka med? Vilket underlag är det bästa? När börjar man? måste de kupas? Jag bor i norra skåne, har tillgång till gödselstack å halm och spån. Dock finns på vår mark ett knappt befintligt jordlager. Mest sten å grus..

Detta vill jag också veta :P ;D

 

TiB

  • Inlägg: 3494
  • Dräng, på egen gård.
    • Småland
    • maskinochtryckluft.se
SV: Halmpotatis och mördarsniglar?
« Svar #8 skrivet: 17 mar-13 kl 12:26 »
http://www.alternativ.nu/index.php?topic=148857.0

och här till Marias blogg: http://permakul.blogspot.se/search?updated-min=2012-01-01T00:00:00-08:00&updated-max=2013-01-01T00:00:00-08:00&max-results=9

Blindstyren!  ;D       ;)

Mördarsniglar har vi ingen bot emot än men experiment och rapporter kommer under säsongen.
En röst talade till mig ur kaoset och sade;
Le, var glad, ty det kunde varit värre.
Jag log, jag var glad, och det blev värre!


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

466 gäster, 1 användare
peterm

* Forum

* Om tidningen Åter



- Tidningen åter har jag läst i några år som prenumerant innan dess läste jag hos vänner. Genom åren har jag utvecklats det har även tidningen och att ledaren skrivs av en så härlig och äkta människa som erkänner att man ibland får ge upp och tänka om. ALLA borde ha tidningen!
/ Maria

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser