Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  stödutfodring sent bete  (läst 932 gånger)

Sjökärrets ekogård

  • Inlägg: 94
    • Uppland
stödutfodring sent bete
« skrivet: 12 okt-12 kl 10:53 »
Hej,

när börjar ni stödutfodra på hösten på bete med hö/ensilage?

 

Tjalve

  • Inlägg: 3214
    • Blekinge
SV: stödutfodring sent bete
« Svar #1 skrivet: 12 okt-12 kl 17:04 »
Det beror på gräsets tillväxt och vilken tillväxt man vill ha på djuren. Vi hämtar även potatisrev som finns från en bit in i september så då börjar vi i alla fall utfodra. En torr sommar som denna fick vi börja i augusti till slaktdjuren så de inte tappar i tillväxt och från halva september till de som ska överleva vintern. Har aldrig varit med om att oktober betet räck till. Ett problem är att man kan ha skötselregler för betesmark som endast tillåter stödutfodring två veckor i början och slutet på säsongen.
Socialism is a philosophy of failure, the creed of ignorance, and the gospel of envy, its inherent virtue is the equal sharing of misery.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

417 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Senaste numret (3/19) var verkligen jätteintressant (även om alla brukar vara intressanta). Gillar artiklarna om framtiden och skulle gärna läsa mer om alternativa, positiva framtidsvisioner (det är dags att se något annat än kollapsbaserade domedagsprofetior). Vill också lära mig mer om olika toalettlösningar.
/ Hanna

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser