Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:   4 snabba frågor om foder ....  (läst 1969 gånger)

Marielle

  • Inlägg: 517
  • Jag behöver inte din attityd- har en egen
    • Uppland
4 snabba frågor om foder ....
« skrivet: 26 jun-12 kl 15:41 »
1. Var köper jag träkol ?
2. Hur stort ( litet) ska gruset vara till hönsen ?
3. När kan kycklingar äta " allt" annat gott man ger vuxna djur ?
4. Vilket är att föredra ; helt eller krossat foder? ( korn, vete, havre)

TheoA

  • Inlägg: 259
    • Södermanland
SV: 4 snabba frågor om foder ....
« Svar #1 skrivet: 27 jun-12 kl 00:09 »
1. Träkol är ju de vanliga kolbitarna man har till kolgrillen, finns att köpa på de flesta ställena i större påsar. Man krossar dem så att de blir lite mindre bitar.

2. Vi brukar ge sand från vårat sandtag, den är både små stenar och mindre sand.

3. Vad jag vet så kan kycklingarna äta det som mamman äter redan som små kycklingar.

4. Vi ger hönsen blandat, havren och veten får vara helt, men kornet krossat.
Bor i sörmland med min familj och 130 kor, både kött- och mjölkkor, 25 höns, 2 katter, 10 vaktlar, och 3 akvarium.

Azoo-Lina

  • Inlägg: 7326
  • Jag kan inte allt. Men väldigt mycket ;-)
    • Skåne
    • Fru Laurin
SV: 4 snabba frågor om foder ....
« Svar #2 skrivet: 28 jun-12 kl 11:00 »
1. Var köper jag träkol ?
2. Hur stort ( litet) ska gruset vara till hönsen ?
3. När kan kycklingar äta " allt" annat gott man ger vuxna djur ?
4. Vilket är att föredra ; helt eller krossat foder? ( korn, vete, havre)
1. Var försiktig med grillkol. Det innehåller ofta mindre lämpliga kemikalier. Kol är inget friska höns behöver. Får dom däremot problem med diarréer så är medicinskt kol från Apoteket bra.
2. Har man höns som går ute hittar dom lagom stora sans och gruskorn själv. Det är bara höns som bor inne alltid och som får helsäd och annan icke mald mat som behöver sand/grus. Har man innehöns finns det grus till Duvor att köpa på Lantmännen funkar fint till höns också.
3. När kycklingarna själva vill smaka och får i sig det så kan dom äta samma saker som de vuxna hönsen. Med andra ord kycklingar som går med sin mamma äter det mamman äter om dom bara får i sig det  ;)
4. Allt spannmål fixar hönsen att äta helt men korn och havre blir mer lättsmält för hönsen om det är krossat. Tänk på att hållbarheten förkortas avsevärt på krossad smannmål och vill man fodra med bibehållet näringsvärde så bör krossen aldrig bli äldre än 2 veckor. Med andra ord har men ingen egen kross å man kan krossa lite åt gången så är helsäd att föredra ur näringssynpunkt.
Har en underbar gubbe, 4 omöjliga vovvar, 6 busiga katter, lagom många höns och ankor och ett par hundra tusen bin! Läs mer om oss här http://www.frulaurin.n.nu eller här http://oloflaurin.blogspot.com/

Marielle

  • Inlägg: 517
  • Jag behöver inte din attityd- har en egen
    • Uppland
SV: 4 snabba frågor om foder ....
« Svar #3 skrivet: 28 jun-12 kl 13:46 »
Tack ! 
Tyckte det lite vanskligt  med grillkol...
Ang fodret så kan jag mao ge mina maskinkläckta kycklingar i princip alltdå  :D
( de är snart 8 veckor...) har varit lite onödigt försiktig  ;D
Å så får det bli helkorn å havre osv !
Utevistelse blir det varje dag , så då behöver jag inte bekymra mig om gruset heller .
Tusen tack !

sonja på slätten

  • Inlägg: 2924
    • Halland
SV: 4 snabba frågor om foder ....
« Svar #4 skrivet: 29 jun-12 kl 08:21 »
Inte värpfoder till kycklingar,  alldeles för mycket kalk.
Uppfödare av DVÄRG-KOCHIN och DVÄRG-WYANDOTTE  sedan mer än 20 år.  Ägare till en underbar långhårscollie.

 

Marielle

  • Inlägg: 517
  • Jag behöver inte din attityd- har en egen
    • Uppland
SV: 4 snabba frågor om foder ....
« Svar #5 skrivet: 29 jun-12 kl 10:09 »
Inte värpfoder till kycklingar,  alldeles för mycket kalk.

Nej då, jag har en halv säck kycklingfoder kvar , så det är ingen risk  ;D


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

416 gäster, 2 användare (1 dolda)
Znurre

* Forum

* Om tidningen Åter



- Supernöjd med den nya tidningen! Ska fixa ny betalning nu så vi har täckt upp det kommande året, ser fram emot att bygga upp ett litet bibliotek av tidningarna. :) Och maken är ivrig att få testa på ölbryggandet som finns med i senaste numret.. :P
/Maria Örni

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser