Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Vad skall ni leva av på ålderns höst?  (läst 5250 gånger)

Huggorm

  • Gäst
SV: Vad skall ni leva av på ålderns höst?
« Svar #20 skrivet: 10 aug-12 kl 11:34 »
Om stugan är helt betald och man knappt har andra fasta utgifter heller så kommer man att leva gott på den minimala pension som andra pensionärer kommer klaga högljutt över.

Vasa81

  • Inlägg: 188
    • Västergötland
SV: Vad skall ni leva av på ålderns höst?
« Svar #21 skrivet: 10 aug-12 kl 21:38 »
Ta min plats i undantaget! :-)

 

Hundens Husse

  • Inlägg: 243
    • Västergötland
SV: Vad skall ni leva av på ålderns höst?
« Svar #22 skrivet: 10 aug-12 kl 22:14 »
Om stugan är helt betald och man knappt har andra fasta utgifter heller så kommer man att leva gott på den minimala pension som andra pensionärer kommer klaga högljutt över.

Ungefär så tänker jag också. Se till att vara skuldfri (ju tidigare desto bättre, för då om inte förr kommer nästa steg), spara ihop en rejäl slant själv i säkert sparande med låg avgift även om avkastningen blir måttlig (spekulera gör man med pengar man inte behöver, och inte saknar om de går upp i rök), och se till att man har så små fasta utgifter som möjligt - då klarar man sig långt även på väldigt små ekonomiska medel.

Även idag går det ju faktiskt att klara sig ganska bra på väldigt små medel om man inte har en massa abonnemang, avbetalningar, lån som tickar ränta, dyr bil, stort hus som ska värmas upp med el osv osv osv. Kan man dessutom hjälpa till med något, vad som helst, för att dryga ut detta, ja då blir det inte sämre. (Det behöver ju inte ens vara fysiskt arbete! Laga kläder, kanske? Inte speciellt fysiskt krävande och säkert uppskattat av många, i synnerhet om världsekonomin har gått i putten till följd av kraftigt begränsad tillgång på energi.) Om man däremot ska betala de där tre mobilabonnemangen, har en elräkning på 30.000 om året (med dagens priser), en bil där bara trafikförsäkringen går på en tusenlapp i månaden... ja då är det så klart att ekonomin blir ansträngd!
Han tomten med långt hår och två stora hundar i det röda huset vid ladan.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

542 gäster, 1 användare
Håkan B

* Forum

* Om tidningen Åter



- Tycker det verkar vara en mycket innehållsrik tidskrift. Användbara tips och råd för den nyfikne och för de som vill utveckla sitt bruk med hand och hjärta. Tack!!
/Märit Newberg

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser