Huvudmeny
down

 vallhundsträning

Startat av Blekinge, 22 Apr-12 kl 21:06

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Blekinge

Idag så tränade vi delning med min 14mån unghund.

Inkallningen mellan två grupper gick bra han sket inte ner mig en ända gång :o snabbt och målmedvetet även när vi krympte avståndet mellan grupperna.

Sen ta en utav grupperna och gå omkring med mig kl12 han kl6 gick oxå bra han han förstod uppgiften bra. klarade av att gå ganska nära den andra gruppen.

tränade en del "look back" men han tänkte bara runt när vi skulle gå mot nästa flock. så där hade han fel sinnesstäming.

men överlag bra träning idag, han sket ner mig bara ett par gånger idag ;D

irma56

Är det bara jag som tycker att personliga träningsdagböcker, som inte förmedlar tips och råd eller annan nyttig info,  bör skrivas i personliga bloggar istället.

Blekinge

ja under detta inlägg så är det nog bara du!!

Trollmor

Nej, vaddå, det är ju kul att läsa om hur andra gör!  Bara det framgår av trådens rubrik, så kan vi välja vad vi ska läsa.
En får va gla att en ä sum en ä, när en nu ente ä sum en saa.


Vi slutar med Google-annonser för att finansiera hemsidan.
Här kan du lämna ett frivilligt bidrag till tidningen och forumets fortlevnad.
Tack!

* Online just nu

503 Gäster, 2 användare
Petter B, MariaThim
Som ni alla märker ser forumet galet ut just nu. Det är första steget i en stor uppdatering och jag filar på att snygga till det lite så man känner igen sig. Alla buggar, knepigheter och önskemål  postas i denna tråd  /Petter

* Forum

* Om Tidningen Åter



Kan verkligen rekommendera denna utmärkta matnyttiga publikation! Blir förvånad varje gång den dimper ner hur bra och detaljerade artiklarna är. Dessutom mycket inspirerande. :)
/Anders Ö