Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Ultraljudssignaler / högfrekventa...mot möss- I hönshuset..????  (läst 4138 gånger)

Skränge

  • Inlägg: 80
  • Tuppen Knut med några av hans damer.
    • Östergötland
Har fått så många ovälkomna småtjuvar i hönshuset. Helt omöjliga är mössen på att ta sig in och äta av hönsens foder... Har några musfällor + en katt men problemet kvarstår. Funderar på sådan där ultraljuds grej eller högfrekventaljud för att skrämma bort smågnagare,  har någon prövat dessa??? Kan man ha dem eller känner hönsen av dem? Och katten??? Vill ju inte skrämma bort eller att mina djur ska ta skada av det, vill ju bara bli kvitt mössen.... Hur gör ni andra?

MrsB

  • Inlägg: 240
    • Småland
Har en ultraljudsskrämma i hönshuset. Har haft den i flera år. Hönsen verkar inte till att bry sig om den. Det står faktiskt på dem (skrämmorna) att ljudet inte stör husdjur. Men man kan ju aldrig vara säker. Kanske de hör den men är så vana så de inte reagerar. Tycker att hönsen inte skulle värpa samt ruva i hönshuset om de blev störda. Har inte haft möss i hönshuset sedan jag skaffade skrämman. Inte som jag har sett iallafall :). Har jordgolv i hönshuset och släpper in katterna då och då och de verkar inte reagera på ultraljudet.

Skränge

  • Inlägg: 80
  • Tuppen Knut med några av hans damer.
    • Östergötland
Åh, tack för ditt svar. Då ska jag också testa en sådan! Vad har du för märke/ sort?

corillo

  • Inlägg: 88
    • Bohuslän
    • Vintermyren
Jag hör dem å det skriker i öronen, men bara när man just går förbi..
Jag vill inte ha en sån där jag är och grejar, men om hönsen störs, det kan jag inte uttala mig om.
Lever livet på den underbara svenska västkusten med man, barn och djur...

Sussex ~ Mignonankor ~ Rexkanin ~ Mellerudskanin

Broberg

  • Gäst
Har med provat ett par olika sådana. De hade sommar- och vinterläge. Ett av dem skar i öronen som tusan om man var för nära. Hade katter då och de brydde sig inte om ljudet vad det verkade och inte mössen heller.
Rent humbug om man frågar mig, liksom liknande som ska skrämma bort mullvadar.

Dajen

  • Inlägg: 246
    • Uppland
Har med provat ett par olika sådana. De hade sommar- och vinterläge. Ett av dem skar i öronen som tusan om man var för nära. Hade katter då och de brydde sig inte om ljudet vad det verkade och inte mössen heller.
Rent humbug om man frågar mig, liksom liknande som ska skrämma bort mullvadar.

Håller med. Har provat ett par stycken och ingen har brytt sig om dem, allraminst mössen.

mita67

  • Inlägg: 464
    • Blekinge
    • Sitt, Ligg och Lek
Har provat en dosa som heter Radarcan, funkade otroligt bra. Det enda som hörs är ett klickande ljud.

 

Broberg

  • Gäst
Mina klickade också, förutom det skärande ljudet i det ena läget.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

538 gäster, 4 användare (2 dolda)
Hantverkaren, Galaxie

* Forum

* Om tidningen Åter



- Fantastiskt inspirerande
/Catarina L

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser