Frågor om delar till volvo B18 motor...

Startat av Nordic Vargtand, 17 Dec-21 kl 19:45

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

torbjorn

Citat från: Vargtand skrivet 22 Dec-21 kl 21:12
Intressant läsning, var blocket samma på de marina bensinarna?
Har för mig att topplock och drev var annorlunda på marinmodellerna, eller var det bara drevet som var förstärkt?

Jag har bara sett gamla Penta dieslar på nära håll, men på bilder ser ju bensinarna rätt snarlika ut från sidan nu när ni säger det.

Blocket är detsamma åtminstone som gjutet ämne, sen vet jag inte om det kan tänkas vara annorlunda bearbetat i något avseende.
Topplock fanns ju ändå i en uppsjö av olika varianter redan för bilmotorer med olika prestanda och kompressionsförhållande, och det förvånar mig inte om man gjorde några ytterligare varianter för marinsidan.

Nordic Vargtand

Intressant läsning!

Jag sålde av alla skrotbilar förutom valpen förut, för mycket att hålla på med samtidigt, men jag sparar tipsen för det fortsatta arbetet med originalmotorn på den!
Слава Україні! Героям слава!

Förenklar man någonting för mycket så blir det till slut helt obegripligt.


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

322 Gäster, 2 användare
Petter B, Skogsmor