Haltande gås med ögoninflammation, sämre fjäderdräkt

Startat av cang, 24 Jun-13 kl 09:12

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

cang

Hej, en av mina gäss haltade lite lätt i går kväll, idag har det blivit mkt värre. Hennes ena öga är dessutom inflammerat – efter att ha surfat runt har jag förstått att vad gäller ögat, bör jag ha henne inlåst och byta vatten flera x per dag, så löser det sig förhoppningsvis; om inte, testar jag kamomillté eller Noviform. (Har ni andra förslag tar jag tacksamt emot.)

Vad gäller hältan – både foten och benet i fråga ser helt och friskt ut. Har ni tips eller idéer?

Slutligen – tycker faktiskt att båda gässen (födda i mars) verkar ha fått sämre fjäderdräkt. De betar hela dagarna, får lite morotsskal, havre, kycklingfoder etc. Har förstått att vete skall vara bra för fjäderdräkten, men alla tips emottages gladeligen.

Ja, allt ni vet om gäss, vill jag gärna veta, alltså  ;)   

Azoo-Lina

Gäss som växer byter fjädrar flera gånger under sommaren och går igenom perioder då de ser lite loppiga ut ;) Angående benet så¨skulle jag börja med att låta gåsen vila ett par dagar med begränsad yta att gå på och se om det hjälper. Även gäss kan vricka sig eller sträcka sig.
Har en underbar gubbe, 4 omöjliga vovvar, 6 busiga katter, lagom många höns och ankor och ett par hundra tusen bin! Läs mer om oss här http://www.frulaurin.n.nu eller här http://oloflaurin.blogspot.com/

cang

Tack för svaret! Ögat ser mkt bättre ut o ruggning är inget att bli upprörd över ;) Låter den halta gåsen vila ett par dagar till o hoppas att det hjälper. Hältan har iaf inte blivit värre över natten.
Bu eller bä på att ge dem D-vitamin o selen? 

Azoo-Lina

Bää :) Skadar inte och kan mycket väl vara en orsak men brist ger oftare "förlamning" i båda benen än ensidig hälta.
Har en underbar gubbe, 4 omöjliga vovvar, 6 busiga katter, lagom många höns och ankor och ett par hundra tusen bin! Läs mer om oss här http://www.frulaurin.n.nu eller här http://oloflaurin.blogspot.com/

Snarrbon

Jag har också en gås född i april som haltar sedan ett par dagar. Hon ser lite ruffsig ut men kanske kanske var det bättre här till afton med hältan. Hon ligger hälst hela dagen men betar där hon ligger. Hon kan gå men det syns att hon har ont.
Hur har det gått med din gås?
Bor på gård i skogen med sambo, dansk-svensk gårdshund,  kat, genbanksanslutna gotlandskaniner, genbanksanslutna Åsbohöns och Klövsjöfår även dom genbanksanslutna.


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

530 Gäster, 0 användare