Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  kaninmamma  (läst 2643 gånger)

jackie olsson

  • Inlägg: 3
    • Skåne
kaninmamma
« skrivet: 17 jul-11 kl 11:18 »
Hur många dagar kan kaninungarna gå ihopa med sin mamma  ??? ??? 

grimbart

  • Inlägg: 4821
  • fångstman/jägare söker uppdrag!!!
    • Västergötland
SV: kaninmamma
« Svar #1 skrivet: 17 jul-11 kl 13:00 »
vanligtvis låter man dem gå ihop i 8-10veckor..
Fjäderfän och kaniner

Januschka

  • Inlägg: 1365
  • Alla är vi främlingar nästan överallt
    • Västmanland
SV: kaninmamma
« Svar #2 skrivet: 17 jul-11 kl 13:10 »
Mina är 10 - 12 veckor med mamman.. alltså 70 till 84 dagar ;)

Januschka
som undrar hur man förbereder sig inför ungar...
Whatever you do: If you don't have fun you're doing something wrong!

Sussilo

  • Gäst
SV: kaninmamma
« Svar #3 skrivet: 20 jul-11 kl 07:57 »
Före 8 v har jag aldrig skiljt ungarna från mamman. De kan gärna gå tillsammans en eller ett par veckor till så ungarna blir trygga och säkrare.

Gille

  • Inlägg: 1973
    • -
SV: kaninmamma
« Svar #4 skrivet: 21 jul-11 kl 20:38 »
Kanske är olika olika raser men nia harar o en del hermeliner blir inte lugna förrän de får en egen bur. Ju större kull ju hispigare är de. Så de blir inte tryggare av att stanna länge hos mamman.
Kaninuppfödare och pelargontant.

jackie olsson

  • Inlägg: 3
    • Skåne
SV: kaninmamma
« Svar #5 skrivet: 15 okt-11 kl 19:57 »
tack för alla svar det har funkat :)  :)  :D :D :D tack alli hopa förhjälpen :) :) :D :D

gråvarg

  • Inlägg: 2
    • Västergötland
SV: kaninmamma
« Svar #6 skrivet: 19 okt-11 kl 04:01 »
Tjenare! Den andra videon var klart överlägsen den första. Men har man ingen smidig "kaninknäckaranordning" som jag tyckte såg otroligt vänlig ut så finns det ett annat sätt att avliva en kanin på som för den blir totalt utan smärta.

1. klappa kaninen, detta för att lugna ner den. även om vi ska döda den så kan man alltid ge den ett par goa sista minuter i livet.

2. ta kaninen i bakbenen, under knäskålarna. din tumme ska peka uppåt i det hör greppet så att ifall kaninen börjar svänga å slänga sig så ska du kunna följa med i dess rörelser. Om din tumme pekar nedåt och kaninen börjar svänga sig så bryter den knäskålarna och det vill vi inte mot vår stackars lilla vän.

Kaninens bakhuvud ska vara träffbart med din högra hand. Vi håller kaninen upp och ned för att blodet rusar då till dess huvud och den kommer att bli näst intill medvetslös. Kaninen kan kolla omkring sig när den hänger upp och ned men låt tiden gå så kommer den hänga lealös till slut och inte vara medveten om vad som pågår runtomkring.¨

3. Med din förberedda påk ( tjock massiv och hård "pinne") slår du ett välkontrollerat slag mot kaninens bakhuvud. precis ovanför nacken. Med lagom kraft så ska kaninen vara död på bara 1 slag. För er som är osäkra, slå 1-2 ggr till för att vara säkra.

4. kontrollera att kaninen är död. Ta en kniv och rispa mot kaninens öga. Får du ingen reaktion så är kaninen död. obs. dödryckningar kan förekomma, kaninen kommer blinka om den inte är död.

5. Tömm kaninens blåsa och fortsätt som vanligt.


 

Ann E

  • Inlägg: 289
    • -
    • www.mellis.n.nu
SV: kaninmamma
« Svar #7 skrivet: 19 okt-11 kl 19:00 »
Gråvarg kanske svarade i fel tråd  8)
Mvh. Ann Elisabeth. Har världens bästa sambo, 2 underbara barn, 4 hundar,mellerudskaniner i Genbank 803 samt rexar med stamtavla. Med på önskelistan finns lantrashöns, lantrasfår, Gotlandsstövare och bin.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

579 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



Bästa tidningen!
/Malin Eklöv

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser