Vind-vatten-pump?

Startat av Torptomten, 29 Aug-11 kl 15:31

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Torptomten

Funderar på vad som blir bäst: Vindmotor som driver vattenpumpen eller en vindmotor som driver en generator som laddar akumelatorer, och som im sin tur driver en 12 el 24 volts elmotor som driver vattenpumpen? Handpump? - Javisst, sommartid! Men på vintern?
Ideer eller erfarenheter, någon?
H/Tt
Djurägare, medmänniska på landsbygden och en liten del av den oändliga Skapelsen.

Motto: Ora et Labora!

pålle

Självfallet borde det ju vara en vind motor som driver en generator   och laddar ackumulatorer  det hade ju ja valt då det inte är beroende av vind hela tiden så fort man ska ha vatten annars så måste man ju ha nån form av bassäng som dess utom måste göras ren med jämna mellanrum från alger.

Kapsyl

För en 20 år sedan såg jag en lösning nere i Bohuslän. En vindmotor drev en pump som pumpade vatten från en brunn i en isolerad ledning till en stor välisolerad plasttunna. Tunnan vär upphängd i en tripod bestående av tre telefonstolpar. Så det var självtryck i systemet och vattnet frös inte och var fräscht eftersom det flöde i det nästan jämt (Bohuslän är ett jädrans bläshål :) )


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

1 250 Gäster, 1 användare (1 Dolda)